Türkiye'nin en iyi haber sitesi

SDÜ'ye inceleme

Isparta'daki özel yurt ve apart işletmecilerinin şikayetleri üzerine Kamu Denetçiliği Kurumu SDÜ'nün yeni apart yatırımını inceliyor

Giriş Tarihi: 24.11.2013
Isparta Süleyman Demirel Üniversi'nin (SDÜ) 35 yıllığına yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirdiği 2 bin öğrencilik apart, otel,ve benzeri ticari alanların bulunduğu Ömür Merkezi Projesi ihalesi Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından incelemeye alındı.

İNCELEME BİLGİSİ
Özel yurt ve apart işletmecilerinin Cumhurbaşkanlığı başta olmak üzere birçok kamu kuruluşuna yaptığı şikayetler etkisini gösterdi. Yeni kurulan Kamu Denetçiliği Kurumu'na ihalenin yasalara ve usullere aykırı bir şekilde yapıldığı yönündeki şikayet değerlendirmeye alındı. Kamu Denetçiliği Kurumu, şikayette bulunan kişilere dönüş yaparak incelemenin başlatıldığını bildirdi.

ŞİKEYET EDİLMİŞTİ
Isparta Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) Meclis Üyesi Arif Ünal imzasıyla yurt ve apart işletmecileri adına gönderilen şikayet dilekçesinde şu iddialarda bulunuluyor: "SDÜ tarafından yapılan ihalede muhammen bedel 44 bin 431 m2 toplamı için 35 yıllığına 69 bin 160 TL üzerinden çıkartılmıştır. İrtifak ihalesi yapılan taşınmazın ilk yıl için kiralama bedeli 4 bin 134 TL olması gerekirken 35 yıllığı 69 bin 160 TL'den ihaleye çıkartılmıştır. Bu durumda söz konusu irtifak ihalesinin yıllığı 1976 TL bedele isabet etmektedir. Muhammen bedeli tespit edilirken Belediye, Ticaret ve Sanaiy Odası gibi kuruluşlardan soruşturma işlemi yapılmamıştır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SDÜ'ye inceleme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN