Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Lokomotif Band' Almanya yolunda

Antalya'da 2 yıl önce engelli bireylerin katılımıyla 10 kişi ile kurulan ve Lokomotif Band Müzik Grubu üyeleri, tam 42 kişiyle Almanya'da konser verecek

Giriş Tarihi: 26.11.2013
Antalya'da 2 yıl önce engelli bireylerin katılımıyla Yaşam Akademi Derneği çatısı altında oluşturulan Lomototif Band Müzik Grubu üyeleri, Türkiye genelindeki konserlerinin ardından yurt dışındaki ilk konserini Almanya'da verecek. Yaşam Akademi Derneği Başkanı Ferudun Mete, 28 yıl müzikle uğraştığını, 2 yıl önce de Antalya'ya yerleştiğini söyledi. Antalya'da engelli bireyleri topluma kazandırmak için Yaşam Akademi Derneği'ni kurduklarını belirten Mete, dernek çatısı altında zihinsel ve bedensel engellileri hayata bağlamak için spor, müzik ve el becerisi gibi faaliyetler yaptıklarını anlattı. Bu kapsamda Lokomotif Band Müzik Grubu kurduklarını kaydeden Mete, "Engelli bireylerin müzik ve ritim ile hayata tutunmalarını sağlamak için yola çıktık. 10 kişi ile calışmalara başladık ve bugün 21-46 yaş arasında 42 engelli bireye ulaştık. 100 civarında konser verdik" dedi.

ALMANYA YOLCULARI HAZIRLIKTA
Mete, "Almanya'nın Frankfurt şehrinde zihinsel engelli çocukların yaşadığı bir köy var. Oradaki bir Türk öğretmenin davetlisi olarak gidip konser vereceğiz. Böylece iki ülke arasında kültür alışverişinde de bulunmuş olacağız" diye konuştu. Mete, konserlerde gruptaki bazı bireylerin tek başına Orhan Gencebay ve Tarkan'ın şarkılarını da söyleyebildiğini, 12 kişinin def çalarken bir işaretle bateriye geçebildiğini vurguladı.

GÜVENLERİ YERİNE GELDİ
Mete, grupta yer alan zihinsel ve bedensel engelli bireylerin yüzde 70'inin babaları tarafından terk edildiğini ifade ederek, şöyle devam etti: "Aileler, engelli çocuklarını dışarı çıkarmaya çekiniyor. Amacımız engellilerin neler yapabileceğini şov yaparak göstermek. Eskiden evinin içinde kapalı kalan engelli bireylere, sahneye çıkınca güven geldi."

BİR ŞEYLER YAPABİLİYORUZ
Grupta yer alan Türkan Dursun da müziğe grup sayesinde başladığını ve darbuka çaldığını belirterek, engelli bireylerin de hayatta bir şeyler yapabildiğini göstermek istediklerini dile getirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Lokomotif Band' Almanya yolunda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN