Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin en büyük arkoloji müzesi olacak

Giriş Tarihi: 26.11.2013
Antakya'da yapımı devam eden arkeoloji müzesi, tamamlandığında sergi alanı bakımından Türkiye'nin en büyük arkeoloji müzesi olacak. Sayısız kültürel mirasa sahip olan Hatay'da, bu değerlerin sergilenmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması konusunda önemli bir yer tutacak olan arkeoloji müzesi 53,5 dönümlük alanda bodrum+zemin+1 kat, 4 kısım ve 16 bloktan oluşacak Müzeyi aynı anda 800 ziyaretçi gezebilecek.

BİREYSEL GELİŞİM

Hatay Arkeoloji Müzesi, ilk çağlardan Ortaçağ'a kadar geçmiş yerleşimlere ve kültürlere tanıklık eden arkeolojik malzemelerin korunduğu, onarıldığı, araştırıldığı, yorumlandığı, öğrenme ve bireysel gelişim için toplumun her kesiminin dikkatine ve beğenisine sunulduğu yeni müzecilik anlayışının fiziksel ve içeriksel tüm gerekliliklerini bünyesinde barındıran bir kültür kurumu, içerdiği ve sunduğu koleksiyonlar itibarıyla yalnızca ülkemizin değil, dünyanın sayılı arkeoloji müzelerinden biri olacak.

HEYECAN UYANDIRACAK

Müzik eşliğinde ışık oyunları ile farklı bir atmosfere sahip olacak müze, tarihe ve arkeolojiye merak duyan herkeste derin bir heyecan uyandıracak. 2 adet işlik ve uygulama alanı, 2 adet sözel kurs salonu, çocuk müzesi gibi eğitim alanları ile birlikte sosyal aktiviteleri de bünyesinde barındıracak olan müze, 249 metrekarelik kütüphane ve arşiv bölümüyle araştırmacılara daha kaliteli hizmet verecek. Müzede, hediyelik eşya satış merkezleri, kapalı sergileme alanları, bahçesinde lahitler, sütun başlıkları, büyük taş eserler, gezinti yolları, çok amaçlı yeşil alanlar, spor alanları, kafeterya, mutfak, dinlenme alanları, toplantı salonu ve otopark bulunacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin en büyük arkoloji müzesi olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN