Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Polisin bilinmeyen kahramanları

Şüphelisi belli ya da belli olmayan olayların aydınlatılmasında tüm emniyet birimlerinin imdadına yetişen Olay Yeri İnceleme, Emniyet Müdürlüğü'nün sahne arkası kahramanları

Giriş Tarihi: 27.11.2013
Hırsızlık, Cinayet, Gasp, Kaçakçılık, Terörle Mücadele gibi emniyet teşkilatının hemen tüm birimlerinin imdadına yetişen Olay Yeri inceleme ve Kimlik Tespit Müdürlüğü, Antalya Emniyet Müdürlüğü'nün sahne arkası kahramanları gibi. Suçluların belli ya da belli olmadığı hemen her olayda rol alan müdürlüğün 2-3 kişilik ekiplerinin elde ettiği bilgiler, yüz binlerce adli dosyanın kısa sürede kapanmasını sağladı. Ancak takdir ve teşekkürleri, suçluyu yakalayan bürolar alıyor. Olay Yeri İnceleme polisinin durumu, seyircinin göremeyeceği orkestra çukurunda gösteri boyunca müzik yapan opera orkestrasıyla benzerlik taşıyor. Son perdenin bitiminde herkes sahne üstündekileri alkışlarken, orkestra ekibi alkış seslerini duyuyor, ancak alkışlayanları göremiyor.

BAŞARI ARTI YÜZDE 5

Sadece suçluyu bulmak için değil, suçlunun itirafını mahkemede değiştirmemesi için de delilleri buluyorlar. Bir yandan da yargı mercilerinin olayları daha iyi anlayabilmesi için ışık tutmak gibi görevleri de var. Dünyadaki faili meçhul suçların yüzde 10'u, olay yeri inceleme ekiplerinin çalışması sayesinde yakayı ele veriyor. Antalya ekibinin başarısının ise yaklaşık yüzde 15 olduğu belirtiliyor. Gelişmiş ülkelerin olay yeri inceleme ekipleri tamamen teknolojiye bağlı hareket ederken, bu alanda uzmanlaşan Türk polisi özverisi sayesinde başarıyı yakalıyor. Gelişmiş ülkelerde yeni doğanların parmak ve ayak izleri alınarak kayıtlara geçiriliyor. Otomobil yedek parçalarının da kayıt numarası tutuluyor. Alman polisi bilgisayarında birkaç tuşa dokunarak suçlunun izini bulurken, buna benzer kayıtsızlıklar yüzünden Türk polisi fazla mesai yapmak zorunda kalabiliyor.

ADLARI GEÇMİYOR

Bu ekiplerin yaptığı çalışmalar sonucu ne kadar suçlunun yakalandığı yönünde bir istatistiki çalışma yapılamıyor. Çünkü Olay Yeri İnceleme'nin bulduğu deliller, olay hırsızlıksa Hırsızlık Büro Amirliği'ne, cinayet ise Cinayet Büro Amirliği'ne teslim ediliyor. Verilen buluntularla hangi büro polisinin ne kadar sonuca gittiği ya da sonuca giderken kendisine verilen bulgulardan ne kadar faydalandığını net olarak ortaya koyan bir anket yapılmamış.

DELİLLER YOK EDİLİYOR

Suç yöntemleri geliştikçe ve çeşitlendikçe, olay yeri inceleme teknikleri ve teknolojileri de gelişiyor. Ancak olay yeri inceleme ekiplerinin önündeki en büyük engel, olay yerinin bozulması. Hırsız tarafından dağıtılmış evlerde ev hanımları, çağırdıkları polis memurlarına ayıp olmasın düşüncesiyle ortaya saçılmış iç çamaşırlarını, kırılıp dökülmüş tabakları toplayabiliyor. Hırsız tarafından bırakılmış parmak izi, DNA örneği gibi bulguları saptamak için eve gelen polis, ev sahiplerinin evi toparladıklarını görünce ne yapacaklarını şaşırıyor.

KULAK İZİNDEN BULUNDU
Birçok hırsız, soymak için gözünü kestirdikleri evde kimsenin olup olmadığını anlamak için kulağını uzun süre kapıya dayıyor. Kulak izi kişiye özel olmasa da, birkaç hırsız o saatlerde olay yeri yakınlarında olduğunun ispatlanması ve kulak izinin eşleştirilmesiyle sorguya çekildi.

GEÇMİŞTEKİ SUÇU DA BİR BİR BELİRLENDİ
Geçen yıl bir çocuğa cinsel istismardan hapse giren bir zanlının parmak izi alınarak suç kaydı oluşturulunca, önceki yıllarda da aynı suçu işlediği ortaya çıktı. Zaten cezaevindeki suçlu, 2010 yılında faili meçhul kalmış kendi dosyasını kapatmış oldu.

TECAVÜZCÜ TÜKÜRÜK SAYESİNDE YAKALANDI
Lara Plajı'ndaki bir gece kulübünde eğlenen bir İngiliz kadın turist, tecavüze uğradığı şüphesiyle polise başvurdu. Aşırı alkollü turist, nerede tecavüze uğradığını da söyleyemedi. İç çamaşırları ve vücudunda doku örneği arandı. Göğsündeki küçük bir noktada doku bulundu. Eğlendiği gece kulübüne dönen polis, olaya şahitlik edebilecek mekan çalışanlarının kan örneğini aldı. Kan örneklerinden birisi, olayı ve kadını gördüğünü inkar eden garsonlardan birisine ait çıktı. Tecavüzün yaşandığı yerin ise gece kulübünün yer aldığı kumsal olduğu ortaya çıktı.

SUÇ ALETİNİ OLAY YERİNDE BIRAKANLAR
Ev ya da işyeri hırsızlığı yaparken parmak izini saklamak için eldiven ya da yüzünü saklamak için kadın çorabı kullanan birçok suçlu, bu malzemeleri olay yerinde bırakınca yakayı ele verdi. İşyerinde kimsenin olmadığını anlayınca maskesini çöpe atanlar oldu. Maske üzerinde yapılan test sonucu bulunan dokulardan yola çıkılarak, hırsızlar yakalandı. Birçok hırsız da parmak izinin olduğu çelik kapı barelini olay yerinde bırakınca iz bırakmış oldu. Polisin barelden aldığı parmak izi sayesinde olayları çözdüğünü fark eden hırsızlar, artık çıkardıkları barelleri bırakmıyor.

OLAY YERİNİ BOZMAYIN
Olay Yeri İnceleme ve Kimlik Tespit Müdürü Ali Aslan Şahin, kaç personeli olduğunu güvenlik nedeniyle söylemiyor. Emri altındaki polisler mahkemelerde şahitlik de yapabildiği için, yüzlerinin görünmesini de istemiyor. Antalyalılardan tek isteği ise delillerin olduğu olay yerinin bilinçsizce bozulmaması.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Polisin bilinmeyen kahramanları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN