Köylüyü hayattan koparan hastalık

Gazipaşa Çalıpınar köyünde 40 yılda 9, son iki yılda da 2 kişinin böbrek yetmezliğinden ölmesi köylülerin tedirginliğini arttırdı

Giriş Tarihi: 28.11.2013
Antalya'nın Gazipaşa ilçesine bağlı Çalıpınar köyünde böbrek yetmezliği can alıyor. 1974 yılından buyana köydeki Oğuzlar sülalesi ve bu sülaleye akrabalık bağı bulunan ailelerde yaşanan böbrek yetmezliği hastalıkları, 2'si son bir ayda olmak üzere toplamda 11 kişi hayatını kaybetti, 3 kişi ise diyaliz tedavisi görerek hayata tutunmaya çalışıyor. Göz göre göre yakınlarını kaybeden köylüler, ne zaman öleceklerini beklercesine tedirginlik içerisinde yaşıyor. Nedeni belirlenemeyen böbrek yetmezliği hastalıklarının ırsi olduğu ya da içme suyundan kaynaklandığı ileri sürülüyor. Köyde yaşayan Veli Özdemir, köylerinde yıllardır devam eden böbrek yetmezliği ölümlerine bir çare bulunamamasından yakındı. Özdemir, "Ben de böbreklerimden rahatsızım. Köydeki suyu içerken böbreklerim kötü durumdaydı. Son 5-6 yıldır köyden su içmiyorum. Böbreklerimdeki rahatsızlık geçmiş durumda. Köyümüzdeki böbrek yetmezliği hastalığının nedeninin araştırılarak belirlenmesini istiyoruz" dedi.

IRSİ HASTALIK

2 dönem köyde muhtarlık yapan Ali Çelik ise böbrek yetmezliğinin, köyde ırsi bir hastalık olduğu kanaatine vardıklarını belirterek, "Aralarında profesörlerin de bulunduğu 15 kişilik ekip geldi. Hastalığın ırsi olduğu kanaatine vardılar" dedi.

Özcan TEKİN / GAZİPAŞA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köylüyü hayattan koparan hastalık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN