Festivallerin tek adresi

Antalya dünyada tanınırlığı olan festivallerine ek yeni festivallerin de düzenlenmesiyle bir sanat merkezine dönüşüyor. Avrupa Festivaller Birliği'ne üye olunması nedeniyle ünlü sanatçılar Antalyalılar ile buluşuyor

Giriş Tarihi: 29.11.2013
Antalya'nın turizm ve tarımdan sonra festivalleri de dünya çapında markalaştı. Uluslararası tanınırlığı olan sahne sanatları toplulukları ve yıldız isimleri Antalyalılar ile yerli ve yabancı turistleri buluşturan bu festivallere, neredeyse hemen her yıl yenileri ekleniyor. Bu durumda yaşanan sanat enflasyonu yüzünden, sabit sahnesi olan topluluklar gösterilerine yeterince seyirci bulmakta zorlanıyor. Antalya Ankara, İstanbul ve İzmir'in ardından Devlet Tiyatrosu, Devlet Opera ve Balesi ile Devlet Senfoni Orkestrası'na sahip 4'üncü şehir. Buna bir de belediye toplulukları ile turneye gelenlerin eklenmesiyle, Antalyalılar sanata fazlasıyla doyuruyor.

AB ÜYESİ OLUNDU

Avrupa Festivaller Birliği'ne üye Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali ile Uluslararası Side Kültür ve Sanat Festivali her yıl yaz aylarında düzenleniyor. Bunların ardından bu alanda Avrupa Birliği'ne üye olabilecek Uluslararası Antalya Piyano Festivali, Uluslararası Antalya Tiyatro Festivali, Uluslararası Phaselis Festivali, dünyanın en saygın sanatçılarını Antalyalılarla buluşturuyor.

TÜRKİYE'NİN FESTİVALLERİ

Yarım asrı geride bırakan Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, Antalya TV Ödülleri, Ulusal Antalya Şiir Sempozyumu ve Ödülleri gibi Türkiye'ye mal olmuş, Türk sanatına yön veren ve ödüllendiren etkinlikler de var. Tüm bunların yanı sıra haftada 3- 4 gün perde açan tiyatrosu ve konservatuarı olan Antalya Büyükşehir Belediyesi, yılda ortalama 50 milyon TL gibi dudak uçuklatan bütçesini eğitim ve sanat etkinliklerine harcıyor.

24 SAAT UYUMAYAN KENT
Tatil
denince akla ilk gelen şehirlerin başında gelen Antalya, eğlence alanındaki çeşitliliği ile de dikkat çekiyor. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte yaşanan hareketlilik, eğlence hayatına da yansıyor. Tatil için Antalya'yı tercih edenler, farklı konseptlere sahip eğlence mekanlarında keyifli saatler yaşayabiliyor. Son yıllarda birbiri ardına açılan eğlence mekanları ile şehrin cazibe merkezi haline gelen Lara bölgesinde özellikle hafta sonları yoğun bir trafik yaşanıyor. Eski Lara Yolu ve çevresinde bulunan işletmeler geç saatlere kadar hizmet verirken, canlı performansların sergilendiği işletmeler eğlenceseverlerin ilk tercihleri arasında yer alıyor. Şehrin sevilen sanatçıları arasında yer alan Erkan Güleryüz, Murat Tekyıldız, Erdinç, Tülin ve Zafer ikilisi, her hafta sonu hayranlarının karşısına çıkıyor.

İKİNCİ ADRES
Antalya'nın son dönemdeki en popüler yerleri arasında bulunan Atatürk Parkı bünyesinde hizmet veren kafe, bar ve restoranlar her kesimden Antalyalıya hitap ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Festivallerin tek adresi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN