Kendisini böbrek hastalarına adadı

Türkiye'nin ilk böbrek naklini olan Mehmet Şahan, 34 yıllık nakilli hayatını böbrek hastalarına yardım etmeye adadı

Giriş Tarihi: 29.11.2013
Dayısı Ahmet Saygılı'nın bağışladığı böbrekle Türkiye'nin ilk böbrek nakilli hastası sıfatını alan Akdeniz Böbrek Hastaları ve Organ Nakli Derneği Başkanı 57 yaşındaki Mehmet Şahan, 34 yıllık nakilli hayatını böbrek hastalarına adadı. 1993 yılında dernek başkanı olan Şahan, gününün 18 saati böbrek hastalarına yardım ediyor. Onların ev, iş ve alamadıkları ilaç sorunlarını çözüyor. Bugüne kadar 3 binin üstünde hastaya yardım etti.

YARDIM İÇİN ÇALIŞIYOR
Şahan, 1977 yılında yeni evli bir gençken rahatsızlandı. Doktor, 'kurtulmaz, ölür' demişti ama o iyileşti. İyileşir iyileşmez de doktorlar önüne iki yol koydu. Ya hemodiyaliz makinesine bağlı olarak yaşayacaktı veya böbrek nakli olacaktı. O sırada Kayseri'nin Küçüksöbeçmen köyünde oturan, okuma, yazması olmayan, çobanlık yaparak geçimini sağlayan ve bekar olan 38 yaşındaki dayısı Ahmet Saygılı'nın 'Böbreğimin biri yeğenime feda olsun' diyerek haber gönderdiğini anlatan Şahan, kendisinin 59 gün, dayısının ise 54 gün hastanede yattığını söyledi. Nakilin ardından 'Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu'nun başlarından bir dakika bile ayrılmadığını belirten Şahan, "Sağlıklı olarak taburcu olduk. O zaman organ nakli ender olduğu için herkes bize uzaylıya bakar gibi bakıyordu" dedi.

Antalya'YA GELDİ

1986 yılında Antalya'ya geldiğini belirten Şahan, "Akdeniz Üniversitesi'nde diyalize giren hastaları her gün ziyaret edip sorunlarını paylaştım. Onlara daha yararlı olmak için 1993 yılında Akdeniz Böbrek Hastalıkları ve Organ Nakli Derneğini kurduk" dedi. Şahan bugüne kadar nakil olan 3 bin hastaya yardım etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kendisini böbrek hastalarına adadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN