Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turizm hedefine Antalya revizyonu

Giriş Tarihi: 30.11.2013

3. Uluslararası Resort Turizm Kongresi Antalya'da yapıldı. AKTOB Başkanı Çorabatır, Antalya'nın 2023 için belirlenen 18 milyon turist hedefini 2018'de yakalayacağını iddia etti

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Sururi Çorabatır, Antalya için 2023 hedefi olarak belirlenen 18 milyon turist hedefini 2018'de yakalayacakları iddiasında bulundu. AKTOB ile Ekin Grubu'nun birlikte yayınladığı Resort Dergisi tarafından düzenlenen 3. Uluslararası Resort Turizm Kongresi, Antalya Kundu'daki Kremlin Palace Otel'de başladı. Antalya Valisi Sebahattin Öztürk de Antalya'nın turist sayısında 12 milyon rakamını zorladığını, geçen gün 11 milyonuncu yolcu için karşılama töreni düzenlendiğini hatırlattı. Anadolu'nun birçok şehrinde 50-100 bin turist sayısının bile hayal olduğunu belirten Öztürk, "Antalya'da milyonları katlayarak götürüyoruz. İnşallah Türkiye'nin, Antalya için öngördüğü 18 milyon hedefini 2018 yılında tamamlarız" diye konuştu.

2013 BAŞARILI

AKTOB Başkanı Sururi Çorabatır ise Antalya'nın yabancı ziyaretçi sayısı bakımından Avrupa'da, Paris ve Londra'dan sonra üçüncü şehir olduğunu bildirdi. Çorabatır, Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçilerin yüzde 33'ünün Antalya'yı tercih ettiğini dile getirdi. Çorabatır, 18 milyon hedefini yakalamak için kış aylarıyla ilgili yeni bir strateji programı çizilmesi, THY'nin direkt sefer sayısını artırması, turizm sektörünü ilgilendiren inşaattan sağlığa her türlü çalışmada turizmcilerin sadece Kültür ve Turizm Bakanlığı ile muhatap olması gibi bazı tedbirlerin alınması gerektiğinin altını çizdi. Kongrede bir konuşma yapan Almanya eski Başbakanı Gerhard Schröder, Başbakanlığı döneminde Türkiye'nin AB üyeliğine destek verdiğini hatırlatarak bugün de aynı noktada durduğunu ifade etti. Schröder, "Türkler Avrupa'ya ait olmak için yalvarmak zorunda değil. Bizim ulusal çıkarlarımız için Türkiye'ye rica etmemiz gerekiyor" diye konuştu. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık ise Antalya'da önümüzdeki 5 yıl içinde turist rakamının 18 milyonu bulacağını belirterek şöyle konuştu: "Bunları yapabilmek için bazı değişikliklere ihtiyaç var. Kamunun ve siyasi otoritenin karar vermesi lazım. Bu sektör desteklenmeye devam edecek mi? Sorun burada. Bu sorunun cevabını bulmak lazım."

LONG: DOĞRU YOLDASINIZ
TUI Travel CEO'su Peter Long Türkiye'nin TUI için önemli bir destinasyon olduğunun altını çizerek, hükümetin turizm sektörüne önemli katkılar sunduğunun farkında olduklarına dikkati çekti. Long, Türkiye'ye ne gibi önerilerde bulunacağının sorulması üzerine de şunları söyledi: "Yaptığınız şeyi yapmaya devam edin, çünkü iyi yoldasınız. Destinasyonlarınızı aşırı geliştirme hatasına düşmeyin. Mevcut kaliteyi korumaya çok önem verin. Mevcut otel portföyünü bütün sahil şeridi boyunca korumaya devam edin. Bütün bunlar sayesinde misafirlere sunduğunuz hizmetler sayesinde çok büyük bir büyüme potansiyeli olduğunu düşünüyorum."

SCHRODER'E PLAKET
3. Uluslararası Resort Turizm Kongresi'ne katılan Almanya eski Başbakanı Gerhard Schröder'e kongrenin katılımcıları arasında yer alan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın anı plaketi verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizm hedefine Antalya revizyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN