Estetik operasyonlar erkekleri de ilgilendiriyor

Giriş Tarihi: 1.12.2013

MP Antalya Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü'nden Opr. Dr. Kayalı, erkeklerde görülen jinekomasti hastalığı ile ilgili bilgi verdi

Medical Park Antalya Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü'nden Opr. Dr. Mahmut Ulvi Kayalı, erkekte meme büyüklüğü anlamına gelen 'jinekomasti'nin kişilerin hayatını olumsuz etkileyebildiğini, Türkiye'nin yanı sıra yurt dışından da memelerini küçültmek için başvuran hastalar olduğunu bildirdi.

NEDENİ ARAŞTIRILIYOR

Opr. Dr. Mahmut Ulvi Kayalı, erkekte meme büyüklüğü anlamına gelen jinekomastinin ailesel, kalıtımsal veya yapısal bir sorun olabildiğini söyledi. Hastaneye jinekomasti şikayetiyle başvuran hastaların büyük bölümünde, altta yatan başka bir sorun olmadığına değinen Kayalı, buna rağmen ilk etapta hastaları endokrinolojik muayeneden geçirdiklerini anlattı. Zaman zaman hormonal bozuklukların da erkekte meme büyümesine neden olabildiğine değinen Kayalı, hormon salgılayan bazı bezlerin aşırı aktivitesi, böbrek veya karaciğer yetmezliği, bazı ilaçların kullanımı veya tümörlerin jinekomastinin nedenleri arasında yer aldığını kaydetti. Memedeki büyüklüğe yağ dokusu veya bezenin neden olup olmadığını elle muayene sırasında anlayabildiklerine işaret eden Kayalı, jinekomastinin cerrahi yöntemlerle tedavisinin yapılabildiğini anlattı. Kayalı, jinekomasti cerrahisinde en sık uygulanan yöntemin, ''yağ aldırma'' anlamına gelen liposuction olduğunu, Bu şikayetle başvuranların yüzde 90'ının sorununun liposuction ile çözüldüğünü, bu işlemin ardından meme üzerinde 2-3 milimetrelik izler kaldığını, bunun da hastayı rahatsız etmediğini dile getirdi. İkinci yöntem olarak meme dokusunu cerrahi olarak çıkarttıklarını belirten Kayalı, bu yöntemde meme ucunun yarım ay şeklinde kesildiğini, kahverengi alanla derinin birleştiği noktadan yapılan bu kesinin görülmediğini anlattı.

ÜÇÜNCÜ YÖNTEM
Kullanılan üçüncü yöntemde ise meme dokusunun yanı sıra cildi de çıkarttıklarını kaydeden Kayalı, ''Eğer cildin toplamayacağı aşikarsa, içi boşalınca sarkma olacaksa cildi de çıkarmak gerekiyor. Daha büyük izler kalabiliyor ama buna az rastlanıyor. Yüzde 90 oranda liposuction ile sorun çözülüyor'' dedi.

3 HAFTA İÇİNDE SONUÇ ALINIYOR
Opr. Dr. Kayalı, liposuction işleminin yaklaşık 45 dakika sürdüğünü, operasyonun ardından hastaların yaklaşık bir ay boyunca korse giydiğini anlattı. Yaklaşık 3 hafta içinde memenin yeni halini aldığına dikkati çeken Kayalı, lokal anestezi ile yapılabilmesine rağmen hastaların operasyon sırasında baygın olmayı tercih ettiklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Estetik operasyonlar erkekleri de ilgilendiriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN