Atlara 'eylem' terapisi

Polis atlarına toplumsal olaylara, seslere ve görüntülere alıştırmak için eylem eğitimi yaptırılıyor. Eğitim çalışmalarında, çevik kuvvet polisi eylemci rolüne giriyor. Polis atlı polis ekibine karşı mücadele veriyor

Giriş Tarihi: 3.12.2013
Gezi Parkı olaylarının ardından Antalya Emniyet Müdürlüğü Atlı Polis Birimi, toplumsal olaylara müdahale eden polis atlarının gürültülü, kargaşalı ortamlardan ürkmemesi için alıştırma eğitimleri düzenlemeye başladı. Eğitimlerde eylemci rolü oynayan Çevik Kuvvet polisleri, döviz taşıyor, sloganlar atıyor, ıslık ve davul çalıyor, meşale, maytap yakıp atları ürkütmeye çalışıyor. Polis atlarının binicileri de, bir yandan atları kontrol etmeye çalışırken diğer yandan da olayların provokatörlerini kalabalığın arasından çekip gözaltına almaya çalışıyor. Foto Film Birimi'nin fotoğraf ve kamera kullanan polisleri de, bu olaylara tanıklık etmeye çalışan gazeteciler gibi davranıyor. TOMA ve siren çalan polis araçlarının da katıldığı atlı polislerin manejindeki bu eğitimleri görenler, polislerin birbirine girdiğini düşünebiliyor.

HAVAİ FİŞEK, DAVUL, MEŞALE

Ankara, İzmir, Sivas ve Erzurum'da da olan Atlı Polis Birimlerinde de periyodik olarak atları durumlara alıştırma çalışmasının yapıldığını anlatan Antalya Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürü Mesut Görücü, kendi biriminde son 5 aydır eğitim seviyesinin zorluk derecesini arttırdıklarını söyledi. Türkiye'de ilk kez polis atlarının yanında davul çalınarak, meşale, torpil, havai fişek kullanarak olay provaları yaptıklarını belirten Görücü, "Bizim için önemli olan, toplumsal olaylarda, maçlarda, resmi bayramların geçit törenlerindeki ses ve görüntülere atlarımızın alışık hale getirmek" dedi.

ÜRKMEMELERİ İÇİN PROVA
Şehir dışındaki Atlı Polis Birimi'ndeki 7 atın sokaklardaki nesnelere ve insanların yarattığı durumlara yabancılık çekip tepki göstermesinin çok normal olduğunu belirten Görücü, "Bilmedikleri ortamlarda ürkebiliyorlar. Onlardan tam verim alabilmemiz için, yaşarken gördüğümüz her türlü durumu prova ediyoruz. Hatta insanların kullanmadığı, ama kullanabileceğini düşündüğümüz materyal ve durumları da provalarımızda kullanıyoruz" diye konuştu.

'BU GAZ Bİ HARİKA DOSTUM'
Atların gürültüye ve seslere karşı tepkilerini kontrol etmeye çalışan binici polisler de, atlarının hangi duruma karşı ne tür tepki verdiğini öğrenip kontrolü sağlamaya çalışıyor. Eylemci rolündeki çevik kuvvet polisleri, prova sırasında gerçek olaylarda duydukları 'polis defol', 'yuh', 'faşist polis', 'susma sustukça sıra sana gelecek' gibi sloganları spontane olarak söylüyor. Ellerindeki dövizlerde ise 'Bu gaz bi harika dostum, kafayı buldum kanka sıkmaya devam', 'biberi bal eyledik, meydanları dar eyledik', 'polis üniversiteden defol', 'çevik şaşırma sabrımızı taşırma' 'direne direne kazanacağız' yazıyor.

MAÇLARDA ÇOK İŞE YARIYORLAR
Atların çoğunlukla spor müsabakalarında çok işe yaradığını belirten Görücü, "Örneğin son olarak Antalyaspor- Fenerbahçe karşılaşmasını biletsiz izlemek için kapıya yüklenenler oldu. Atlı birimimiz duruma müdahale edince hemen bertaraf oldular. Biletli olanlar ayrılıp maça girdi, olmayanlar otomatik olarak evlerinin yolunu tuttu" diye bir örnek verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atlara 'eylem' terapisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN