Burdur organ bağışında Türkiye birincisi

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan organ bağışı rakamlarına göre Burdur nüfusuna göre organ bağışı sayısı açısından Türkiye birincisi

Giriş Tarihi: 3.12.2013
Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan rakamlara göre Burdur nüfusuna göre organ bağışı sayısı açısından Türkiye birincisi oldu. Burdur ayrıca nüfusu sadece 254 bin 341 olmasına rağmen, nüfus dikkate alınmaksızın yapılan sıralamada da 7. olmayı başardı. Tüm il müdürlükleri, kamu hastaneleri, organ nakli bölge koordinasyon merkezleri, üniversite ve özel hastanelerin dahil edildiği kurum bazlı sıralamada da Burdur Sağlık Müdürlüğü 9. olmayı başardı.

İKİ YILDIR ÇALIŞILIYOR
Burdur Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Sırrı Şenbayram, 2 yıldır organ bağışı konusunda çok büyük çaba sarf ettiklerini belirterek Burdur tarihinin en yüksek organ bağışı sayısına ulaştıklarını, bu başarının ardında en büyük payın hayırsever Burdur halkına ait olduğunu söyledi. Organ bağışı çalışmalarının bir ekip işi olduğunu ve kurumlar arası işbirliği gerektirdiğini belirten Şenbayram; bu konuda Sağlık Müdürlüğü Organ ve Doku Bağışı İl Koordinatörlüğü ile Burdur Devlet Hastanesi Organ ve Doku Bağışı Koordinatörlüğü'nün büyük gayret sarf ettiğini belirtti. Burdur Valisi Nurettin Yılmaz'ın öncülüğünde hemen hemen tüm kamu kurum ve kuruluşlarının katkı sağladığının altını çizen Şenbayram, söz konusu çalışmalarda Burdur İl Müftülüğü'nün desteklerini çok önemsediklerini ve İl Müftüsü Osman Artan ve ekibine çok teşekkür ettiklerini belirtti.

ÇALIŞMANIN ÖZETİ
Sadece İl merkezinde organ bağışı çalışmalarıyla yetinmediklerini belirten Şenbayram çalışmaları şöyle özetledi: "Ekiplerimiz tarafından birçok ilçe ve ücra köyde programlar yapılmıştır. Bunun yanı sıra Türkiye'de bir ilk olarak başlattığımız 'Hayat Bağışlayan Yuvalar' projesi ile evlere kadar gidilerek programlar yapılmıştır. Ramazan ayında teravih namazından sonra büyük camilerimizde programlar yapılmıştır. Burdur Devlet Hastanesi ve Bucak Devlet Hastanesi bünyesinde kemik iliği bağış birimleri açılmıştır. Toplumsal farkındalığı arttırmak amacıyla Burdur Belediyesi ile 'Sağlıklı Adımlar' Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile 'Sağlıklı Levhalar' başta fırınlar olmak üzere hayırsever kurumlarla 'Akıllı Poşet' çalışmaları yapılmış ve bu çalışmalarda organ bağışı teması da işlenmiştir. Ayrıca PTT ile imzalanan protokol kapsamında PTT binalarında yıl boyu organ bağışı etkinlikleri sürdürülmüş, benzer etkinlikler Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde de gerçekleştirilmiştir. Emniyet Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile etkinlikler düzenlenmiştir. Sağlık Akademi programlarında organ bağışı konusu işlenmiş Dünya'da ilk rahim naklini ve Türkiye'de ilk yüz naklini gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan Burdurlularla buluşturulmuştur. Antalya Sağlık Müdürlüğü tarafından organize edilen Guinness rekorunun kırıldığı etkinliğe aktif destek verilmiştir. Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği yapılarak okullarda bilgilendirme yapılmıştır. Ayrıca olası beyin ölümü tanısının daha net konulabilmesi için KHB Genel Sekreterliği'nce Trans Kranial USG alınmış ve bağlı tesislerde yoğun bakım şartları daha nitelikli hale getirilmiştir. Bucak Sağlık Müdürlüğü personeli ve Halk Sağlığı Müdürlüğü personeli ve organ bağış koordinatörü olarak ilçelerde görevlendirdiğimiz personelimiz de üstün gayretleri ile çok sayıda bağış almışlardır. Bu çalışmalarda idareci ve çalışanlar olmak üzere tüm sağlık çalışanları büyük emek verdiler."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burdur organ bağışında Türkiye birincisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN