Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Muratpaşa'da ruhsat kavgası

Muratpaşa Belediye Meclisi'nde ruhsatlarda yolsuzluk iddiaları üzerine CHP'li Başkan Evcilmen ile iddiaları yönelten Ak Partili Işıkhan ve Bulut arasında tartışmalar yaşandı

Giriş Tarihi: 3.12.2013
Muratpaşa Belediye Meclisi'nde ruhsatlarda yolsuzluk iddiaları üzerine CHP'li başkan Evcilmen ile iddiaları yönelten Ak Partili Işıkhan ve Bulut arasında kıran kırana savaş yaşandı. Bulut, 2013 yılında verilen ruhsatların sayısı ruhsat verilen bu işyerlerinin isimlerini istediğini ama 2 meclistir buna cevap alamadığını belirterek "Bu ruhsatlardan kökü kokular yükseliyor. Sizi iskanı olmayan yere, plansız yere ruhsat vermekle şikayet ediyorum. Kötü kokuların kanun önünde temizlenmesini bekliyorum" dedi.

'ATATÜRK YAŞASAYDI...'
Eleştirilere sert tepki gösteren Evcilmen'e Bulut "Ben senin personelin, ben senin çocuğun değilim" diye bağırdı. Tartışmalar devam ederken Bulut bir ara Evcilmen'e "Atatürk mezarından kalksa sizi bu partiden kovardı" diyince kızılca kıyamet koptu, salon karıştı. Salonda protesto alkışları yükseldi. CHP'li İbrahim Akkaya "Atatürk kalksa sizin partinize ne diyecek, ona dil uzatmayın" dedi. Karşılıklı 'salondan atarım', 'gereğini yapın' polemikleri sürünce Bulut "Oğlum olsun adını Mustafa Kemal koyacağım" dedi. Bulut, Evcilmen'in imar planı tadilatları ve ruhsatlarda sabaha karşı kiminle nerede, ne görüştüğünü, ne yaptığını bildiğini öne sürerek tek tek isimler de verdi.

KANUN TEMİZLESİN

25 maddeyle açılan mecliste 5 önerge verildi. Ak Parti'li Cihan Bulut Başkan Evcilmen'e "Size üzerinde kötü kokular olan ruhsatları sordum. Son bir yılda verilen ruhsatların sayı ve işyerlerinin isimlerini istiyorum. Siz bana tüm yılların sayısını veriyorsunuz. İsim de vermiyorsunuz. Bu ruhsatlardan kökü kokular yükseliyor. Sizi iskanı olmayan yere, plansız yere ruhsat vermekle şikayet ediyorum. Yüreğiniz varsa da beni bu şikayetten dolayı savcılığa verin. Siz soruma 2 meclistir cevap vermeseniz de ben zaten cevapları biliyorum. Kötü kokuların kanun önünde temizlenmesini bekliyorum" dedi. Evcilmen "Madem kokular içinde bunaldın. Biz niye veriyoruz, sen savcılığa ver. Belediyeden verilen yanıt seni tatmin etmiyorsa istediğin gibi tatmin olacağın şekilde bir cevap versinler sana" yanıtını verince Bulut, "Önergedeki 2 sorunun cevaplarını net istiyorum. Bir hafta içinde istiyorum. 2 aydır bekliyorum" dedi. Ak Parti Grup Sözcüsü Abdullah Işıkhan da "Önergede benim de ismim var. Çok net bir soru sorduk. 2013 içinde belediyeden verilen ruhsatlar ve ruhsat verilen işyerleri imlerini istiyoruz" diye konuştu.

EVCİLMEN ÇOK SİNİRLENDİ
Normal gündem başlayacakken Evcilmen söz aldı ve ok yaydan çıktı. Evcilmen, Işıkhan ve Bulut ile çok sert tartıştı. Elindeki AVM açıklamasını içeren gazete kupürlerini göstererek Işıkhan'a "Defalarca uyarmama rağmen, araştırmadan incelemeden konuşma yapıyorsun, top sektiriyorsun. Ben o topa vururum gol olur. 'Evcilmen 5 AVM'ye onay verdi' demişsin. Nereden çıkardın. 9,5 yıl yanımda siyaset yaptın. Tıp doktorusun. Benim bildiğim Abdullah bunu yapmaz diyorum. Mikrofonu görünce dayanamıyorsun" diyerek AVM'lerin yüzölçümleri, yapıldıkları tarihler hakkında tek tek bilgi verdi. Bulut, "Hikaye anlatma başkan" diye araya girince Evcilmen, "Bekle sıra sana da gelecek, senin imzalarını da tek tek anlatacağım. AVM'ye karşıyım diyorsun, bakalım komisyon raporunda hangi AVM için imza atmışsın. Sözüm meclisten içeri" ifadelerini kullandı.

ZEVAHİRİ KURTARMAK
Bulut "Benim ismim sadece Shemall AVM'nin sağlık alanı bölümünde var. Göster ıslak imzamı inanayım, benim niye haberim yok. Terracity AVM'de ben ret verdim. AVM alanına onay vermedim. Bir AVM yapılırken Demirsu ailesine, Azeri işadamına neden aracılık ettin. Yüreğin varsa açıkla. Gecenin saat ikisinde kimi nasıl ziyaret ettiğini de biliyorum" dedi. Ardından Evcilmen "Bu sizin yaptığınız zevahiri kurtarmak. Bilmiyorsan susacaksın" dedi.

İMZAMI GÖSTER KAVGASI
Cihan Bulut ısrarla ıslak imzasını görmek isteyince Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen Terracity AVM ile ilgili komisyon raporundaki imzalarını gösterdi. Ancak Büyükşehir meclisine ait belgelerde isim bölümleri altında imza yerine sadece yazıyla "İMZA" yazılı olunca tartışma daha da büyüdü. Evcilmen "Biz de ismin altına ıslak imza atılır ama Büyükşehir'de imza yerinde 'sadece imza' ibaresi olur. 15 yıldır meclisteyim, biliyorum. Eğer komisyon raporunda şerh varsa 'şerh' yazısının altında ıslak el yazınla, ilgili maddeye şerh düşme gerekçen yazılır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muratpaşa'da ruhsat kavgası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN