Boğaçayı, Konyaaltı'yı yutabilir

Doç. Dr. Dipova, Boğaçayı kaynaklı Konyaaltı Belediye imar alanının tamamını kaplayacak kadar taşkın beklendiğini söyledi

Giriş Tarihi: 5.12.2013
Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nihat Dipova, Antalya'nın gözde yerleşim yerlerinden Konyaaltı'dan denize dökülen Boğaçayı'nda yaşanabilecek taşkınlara dikkati çekerek, "Uzun vadeli projeksiyonlarda, senaryolarda, Boğaçayı kaynaklı Konyaaltı Belediye imar alanının tamamını kaplayacak kadar bir taşkın bekleniyor" dedi.

DSİ RAPORLARI VAR

Dipova, Meteoroloji yetkililerinin yağışlarda yaşanabilecek artışlara dikkat çektiğini hatırlatarak, şehir planlaması yapılırken yağış rejimlerinde olası değişikliklerin göz önünde bulundurulması gerektiğini bildirdi. DSİ tarafından hazırlanan raporlarda özellikle Boğaçayı bölgesi konusuna dikkat çekildiğini anlatan Dipova, "Boğaçayı'na baktığınızda doğru düzgün su göremezsiniz. 'Bu kadar az suyun üzerine niye bu kadar büyük bir köprü yapmışlar ki' diye düşünürsünüz. Halbuki geçmiş yıllardaki yağışlarda bu çayın yatağının tamamının dolduğu, suyun köprü seviyesine kadar yükseldiği oldu. Yanlara da taşmalar görüldü. Yoğun yağışlarda su, 300 metrelik yatağın tamamını doldurdu. Bu işlerin uzmanları daha büyük taşkınlar beklediklerini söylüyor. Uzun vadeli projeksiyonlarda, senaryolarda, Boğaçayı kaynaklı Konyaaltı Belediye imar alanının tamamını kaplayacak kadar bir taşkın bekleniyor."

FALEZ TEHLİKESİ

Dipova, 2001 ve 2010 yıllarındaki şiddetli yağışların ardından falezlerde de yer yer çökmeler meydana geldiğini hatırlatrak tehlikeye dikkat çekti.

ÖNLEMLER ALINMALI

Taşkın riskine karşı önlemlerin henüz alınmadığını savunan Doç. Dr. Dipova, imar alanını dolduracağı iddia edilen taşkın geldiğinde binaların, tarım alanlarının sular altında kalacağını, can kaybı da yaşanabileceğini kaydetti. Dipova, sel riskini önleyebilmek için Boğaçayı üzerinde regülatör ve gölet yapımı ile kanalın derinleştirilmesi gibi önlemlerin alınabileceğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boğaçayı, Konyaaltı'yı yutabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN