Kaderi değişen kent

Giriş Tarihi: 6.12.2013

Burdur'da kentsel dönüşüm çalışmaları başladı. Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya 75 dönümlük alanda bin 200 konut yapmayı planladıklarını, kentin kaderinin önemli ölçüde değişeceğini söyledi

Burdur'daki kentsel dönüşüm kapsamında yıkım çalışmalarına başlandı. Burdur Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, yıkım çalışmalarının başladığı Depremevleri semtinde yaptığı açıklamada, bölgede Memurevleri diye bilinen konutların bir kısmının belediyenin mülkiyetine geçtiğini, bölgenin tamamının ise Bakanlar Kurulu kararıyla riskli alan kapsamına alındığını söyledi.

İLK ETAP BAŞLIYOR
Hazine'ye ait blokların da belediye bünyesine geçmesinin söz konusu olduğunu anlatan Akkaya, "Depremevleri semtinde önümüzdeki günlerde yıkımı tamamlanmış ve kentsel dönüşümün ilk etabını başlatmış olacağız. Bu arada mülk sahipleriyle de anlaşma başlatılmış olacak. Öncelikle buranın imar planı çıkarılacak. Projeler hazırlanacak. Konutlar ne kadar olacak, nerelere yapılacak bunlar belirlenecek" dedi.

GEÇİCİ KONUTLAR

Akkaya, kentsel dönüşüm alanı içerisinde evi olanlara 80 metrekare büyüklüğünde daireler vereceklerini bildirdi. Projeleri de bu duruma uygun hazırlayacaklarını ifade eden Akkaya, "75 dönümlük alanda yaklaşık bin 200 konut yapmayı planlıyoruz. 80, 110 ve 140 metrekare büyüklüğünde konutlar üreteceğiz. Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında inşallah hak sahipleri mağdur edilmeyecek" diye konuştu. Konutlar yapılana kadar mülk sahiplerini geçici konutlara yerleştirileceklerini anlatan Akkaya, bu durumun mümkün olmaması durumunda kira yardımı yapacaklarını ifade etti.

BAŞTA 250 KONUT YAPILACAK

Projenin tamamlanmasının ardından kentin modern bir görünüme kavuşacağını vurgulayan Akkaya, şöyle konuştu: "İlk etap hemen başlayacak. İlk etapta 200-250 konutluk bir çalışma olacak. Burayı tamamladıktan sonra vatandaşlar kentsel dönüşümün yapıldığını ve yapılabileceğini görecek. Ondan sonra 2 ya da 3 etapta burayı tamamlamış olacağız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaderi değişen kent
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN