Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Botlar Güler'e teslim

Antalya Serbest Bölge'de üretimi tamamlanan 10 Sahil Güvenlik Botu, İçişleri Bakanı Güler'in katıldığı törenle Sahil Güvenlik Komutanlığı'na teslim edildi

Giriş Tarihi: 7.12.2013
Antalya Serbest Bölge'de faaliyet gösteren Ares Tersanesi'nde üretilen 10 tane Sahil Güvenlik Kontrol Botu, (SAGET) İçişleri Bakanı Muammer Güler'in de katıldığı törenle Sahil Güvenlik Komutanlığı'na teslim edildi. Türk vatandaşlarının AB'ye vizesiz girmesi için şart koşulan sınır güvenliği entegrasyon projesi kapsamında, yüzde 75'i AB yardımıyla 7 milyon euroya mal olan son model botlar Antalya'da üretildi.

TÖRENE GENİŞ KATILIM

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel, Vali Sebahattin Öztürk, Milletvekili Gökçen Enç, Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Adnan Özbal, Ares Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Kalafatoğlu, botların üretilmesindeki proje ortağı firma DEARSAN Yönetim Kurulu Başkanı Taner Akkaya ve AB Delegasyonu Başkan Vekili Bela Szombatı başta olmak üzere protokol ve firma temsilcilerinin katıldığı teslim töreni, Antalya Serbest Bölgesi'nde gerçekleşti.

AB'YE UYUM İÇİN ŞART
İçişleri Bakanlığı'nın öncelikli görevinin vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak olduğunu belirten Bakan Güler, bu yöndeki tehditlerin öncelikle sınır güvenliğiyle savuşturulabileceğini söyledi. Yasalara uygun şekilde çalışan esnafı da zarara uğratan kaçakçıları önlemek adına da sınır güvenliği gerektiğini belirten Güler, "Ayrıca yasadışı insan kaçaklığında insanlık dramları da yaşanıyor. Türkiye'nin kolayca geçilebilen ülke imajını değiştirmemiz lazım. AB'ye uyum adına da bu önemli. AB'den vize muafiyetinin kaldırılması için sınır güvenliğimizin tam olması şart" diye konuştu.

ANTALYA'DA KALSIN ÇAĞRISI

Turizm başkenti Antalya'nın yat üretiminde de başkent olduğunu belirten Vali Öztürk, Türk sanayisinin ve işgücünün çok mesafe kat ettiğini söyledi. Bu botların Antalya'da üretilmiş olmasından mutlu olduğunu ifade eden Öztürk, "Bu botların bir kısmının, kıyı uzunluğu 640 kilometre olan Antalya'da görev yapmasını arzu ediyoruz. Kaçak göç konusunda Antalya Sahil Güvenlik personelinin başarısı ortadadır" şeklinde konuşması alkış aldı.

TEŞEKKÜR ETTİ

Deniz taşıtı üretiminde dev olan Avrupa firmalarından randevu almak için sıra bekleyen konumdayken randevu alınan hale geldiklerini belirten Kerim Kalafatoğlu ise, "Bu botlarla özellikle ıssız kalan koyların denetiminin yapılacağından dolayı mutluyuz. Sektörde çalışan on binlerce çalışan adına, sektörün iyileşmesinde strateji başarısı olan devlet büyüklerimize teşekkürlerimizi sunuyorum" diye teşekkür etti.

KAÇAKÇILIK DÜNYANIN SORUNU

Bu yıl 7 bin 744 yasa dışı göçmenin hayatlarını kurtarıp güvenlik güçlerine teslim ettiklerini açıklayan Tümamiral Özbal, "Türkiye dünyanın ortak sorunu olan yasa dışı göçe yönelik mücadelede yer almaktadır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Botlar Güler'e teslim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN