Çocuklarda uyku düzenine dikkat

Giriş Tarihi: 8.12.2013

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uzm. Dr. Ali Satılmış, çocukların uyku düzeni, problemleri konusunda bilgiler verdi

Bebeklerin sağlıklı gelişimleri için mutlaka düzenli uykuya gereksinimleri vardır. Uyku gereksinimi yaş büyüdükçe azalmaktadır. Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uzm. Dr. Ali Satılmış, çocuklarda uyku düzeni ile ilgili bilgi vererek yenidoğan bir bebeğin uyku gereksinimi yaklaşık 16.5 saatken bu sürenin 3 aylık olduğunda 15, 9 aylık olduğunda 14, 18 aylık olduğunda 13.5, 3 yaşına geldiğinde ise 12 saate indiğini söyledi.

LOŞ VE SESSİZ ODADA UYUTUN

Satıymış, ayrıca bebeklerin 3 yaşına gelene kadar gece uyku ihtiyaçları olduğu gibi gündüz uykusuna gereksinimleri olduğunu da vurguladı. Gece gündüz ayırımını yapabilmesi için bebeğin 1. aydan itibaren geceleri loş ve sessiz bir odada, hep aynı saatte ninni söyleyerek veya fonda hafif bir müzik eşliğinde uyutulmasını tavsiye eden Satılmış "Uyku öncesinde onu uyaracak ve uykusunu kaçıracak aktivitelerden kaçının. Bebekten bebeğe değişmekle beraber, bebeğinizin elini tutarak, sırtını sıvazlayarak veya poposuna hafif hafif vurarak uykuya dalmasına yardımcı olabilirsiniz" dedi.

SEVGİ VE ŞEFKAT ÖNEMLİ İHTİYAÇ
Son incelemelerin bebeklerin odalarında ağlayarak uyumaya bırakılmaları sonucunda uyumayı değil, susmayı öğrendiklerini ortaya koyduğunu belirten Uzm. Dr. Satılmış "Uzun bir süre boyunca bu yöntemin gerekliliği ve yararları savunuldu. Ancak uzmanların yaptıkları son araştırmalar durumun hiç de öyle olmadığı yönünde. Özellikle, bu yöntemin bebeklerin psikolojik gelişiminde geleceğe dönük olumsuz etkiler bıraktığını araştırmalar ortaya koymakta. Bu durum ise bireylerin yetişkinlik dönemlerinde ürkek ve ihtiyaçlarını rahatlıkla dile getiremeyen bir ruh yapısında olmalarını tetikliyor. Bebeklerin büyüme dönemlerinde ihtiyaç duydukları en temel gıda kuşkusuz sevgi ve şefkat" diye konuştu.

BEBEĞİ KOLAY UYUTMAK İÇİN
Mümkün olduğunca aynı saatlerde yatırmaya dikkat etmek
Yatmadan önce hareketli aktiviteler yapmak ( küçük bebeklere masaj, jimnastik gibi, çocuklarla hareketli oyunlar oynamak gibi )
Mümkün olduğunca banyo saatini uyku saatinin önüne koymak
Yatağında yatırmak, her gün ve sabırla bıkmadan uyumasa bile yatağına yatmasını sağlamak ve yatağının uyku alanı olduğunu anlamasını sağlamak
Seslere alıştırmak. Sesle uyumaya alıştırılması ileride de daha rahat uyku uyumasına yardımcı olacak alışkanlıklar kazanmasını sağlayacaktır. Evin içindeki olağan seslerin yanı sıra bebek uykuya yatırıldığında hafif bir müzik sesi açmak, annenin ya da bakan kişinin mırıldanarak şarkı söylemesi ve masal anlatması hem uykuya geçişi kolaylaştıracak hem de bebeğin ileride de her ortam da uyuyabilme alışkanlığı kazanmasını sağlayacaktır.
Gece uyanıp koynunuza geldiğinde onu alıp yatağına götürüp gerekirse bir süre onun yanında oturarak tekrara uyku alanı olarak yatağını hatırlatmak önemlidir.
Gece uyanan çocuklarla oyun oynamamak, yalnızca yatırmak ve sessizce uykuya geçmesini beklemek gerekir.
İlk bebeklikte mutlaka gece gündüz farkını öğrenmesi sağlanmalı.
Sevdiği bir oyuncağı yanına almasına izin verebilirsiniz.

UYKU İLE İLGİLİ SORUNLAR
GECE TERÖRÜ (NıGHT TERROR)
Gece çocuk yatağında ağlar, gözleri dalgın bir şekilde bakar, korkmuş bir yüz ifadesi vardır. Çevresini tanımaz, solgundur, terler, çarpıntısı vardır. Bu durum bir kaç dakika sürer. Sabah uyandığında, gece olanlarla ilgili hiç bir şey hatırlamaz. Genellikle 5-6 yaşlarına doğru azalarak kaybolur. Seyrek olarak tedavi gerekir.

SIKINTILI DÜŞLER
Çocukların yüzde 30'unda olur. İkinci yaştan sonra görülür. Çocuk uyanır, ağlar, bağırır, yardım ister. Sıklıkla sabah hatırlanır. Sıkıntılı düşler genellikle uyku başında görülür, güzel rüyalar ise genellikle sabaha karşıdır. Özellikle çocuğun yaşantısında yoğun sıkıntılı bir olay varsa sıradan bir durumdur, ayrıca ruhsal aygıtın yapılanmasının bir göstergesidir. 4-5 yaşından sonra şiddeti giderek azalır.

UYURGEZERLİK

Erkeklerde daha sıktır. 7-12 yaşlar arasında görülür. Gecenin ilk yarısında çocuk yataktan kalkar. Bazen karmaşık, her zaman aynı şekilde tekrarlanan bir etkinlik içine girer. 10-30 dakika sonra tekrar uykusuna devam eder. Sabah hiçbir şey hatırlamaz. 6-12 yaşlarındaki çocukların 1/6'sında en az bir kez olurken, bunların yüzde 3-5'inde uyurgezerlik gelişir.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklarda uyku düzenine dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN