Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eğirdir Gölü için 2. adım

Eğirdir Gölü'nün Uluslararası Yaşayan Göller Ağı'na katılması için başvuruda bulunulduğu bildirildi

Giriş Tarihi: 8.12.2013
Siemens Ev Aletleri ve Doğal Hayatı Koruma Vakfı'nın (WWF-Türkiye) 2008 yılında Eğirdir Gölü'nde başlattığı 'Yedi Renkli Göle Yedi Renkli Hayat Projesi'nin ikinci aşaması tamamlandı. Türkiye'nin ve Doğu Akdeniz Havzası'nın en önemli sulak alanlarından biri olan, İçme ve Kullanma Suyu Koruma Sahası statüsüne sahip Eğirdir Gölü'nün korunması amacıyla gerçekleştirilen projede elde edilen sonuçlar, bölgede sürdürülebilir doğal kaynak kullanımının yaygınlaşması adına umut veriyor.

ÇİFTÇİ SAYISI 10 KAT ARTTI
Beş yıldır hayata geçirilen proje kapsamında, Eğirdir Gölü'ndeki su kirliliğinin başlıca kaynağı olan aşırı zirai ilaç kullanımının önlenmesi, ikinci aşamanın odak noktası oldu. Bu kapsamda; Isparta Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Bizim Isparta Derneği ile işbirliği içerisinde, pilot çalışmalar için gönüllü olarak projeye katılan Esinyurt Köyü'ne Bilgisayarlı Erken Uyarı ve Hava Tahmin Sistemi kuruldu. Elma iç kurduyla mücadele ve zirai ilaç kullanımını azaltmak için biyo-teknik mücadele yöntemleri yaygınlaştırıldı. 2012 yılında beş çiftçinin katılımıyla 55 dekarlık alanda başlayan pilot uygulamanın çapı, 2013 yılında başvuran çiftçi sayısının 10 katına çıkması ile genişleyerek 736 dekara, yaklaşık 15 katına yükseldi.

BAŞVURU YAPILDI

WWF-Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak şunları söyledi: "Elde ettikleri verim ve kalite artışıyla çiftçilerimiz kazanırken, ilaç kullanımının yaklaşık yüzde 30 azalmasıyla da Eğirdir Gölü kazandı. Eğirdir Gölü'nün Uluslararası Yaşayan Göller Ağı'na katılması için başvuruda bulunduk" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eğirdir Gölü için 2. adım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN