Türkiye'nin en iyi haber sitesi

SDÜ Yaşam Merkezi Encümen'den döndü

Süleyman Demirel Üniversitesi Kampüsü içerisinde yap-işlet-devret modeli ile yapılması hedeflenen Yaşam Merkezi için gereken 'üst kullanım hakkı' Isparta Belediyesi Encümeni'nce uygun görülmedi

Giriş Tarihi: 8.12.2013
Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) yönetiminin 35 yıllığına yap-işlet-devret modeli ile ihaleye çıkardığı Yaşam Merkezi Projesi, Isparta Belediyesi Encümeni'nden döndü. 2 bin öğrencilik apart, işyerleri, sosyal alanlar ve birçok ticari amaçlı tesisin bulunduğu proje için gerekli olan 'üst kullanım hakkı' Belediye Encümeni'nce uygun görülmedi. Günaydın başkanlığındaki Encümen, 3 gün konuyu değerlendirdikten sonra şehir esnafına zarar vereceği düşüncesiyle talebi reddetti.

ESNAF VE ITSO İSTEMEMİŞTİ

Proje, şehirde fırtınalar kopmasına neden olmuş, başta Isparta Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) olmak üzere yurt ve apart işletmecileri ile hizmet sektöründe faaliyet gösteren esnafın ayaklanmasına yol açmıştı. Encümen'in ret kararının gerekçeleri ile birlikte SDÜ yönetimine sunulacağı bildirildi. Yaşam Merkezi Projesi'nin ihalesi daha önce yapılmış ve Konya merkezli bir firma kazanmıştı.

İHALE ŞİKAYET EDİLDİ
İhalenin duyulmasının ardından yurt ve apart ile hizmet sektöründe faaliyet gösteren işletmeler ayaklanmış ve ITSO'yu ziyaret etmişti. Esnafın sorunlarını dinleyen ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen de ihalenin yapılış şekli ve projeye ilişkin eleştirilerini gündeme getirmiş, SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu'nu bu kararını yeniden değerlendirmeye davet etmişti. Yurt ve apart işletmecileri Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın ile Vali Vahdettin Özkan'ı da ziyaret edip, şikayetlerini iletmişti. ITSO Meclis Üyesi ve Yurt Sektörü Temsilcisi Arif Ünal ise, ihalenin yasalara aykırı olduğunu iddia ederek Cumhurbaşkanlığı, YÖK, Sayıştay, Kamu Denetçiliği gibi kurumlara dilekçe göndermişti.

REKTÖR DAYANIŞMASI
SDÜ'nün eski Rektörü Aydın Milletvekili Prof. Baydar, kendisi gibi eski Rektör olan Belediye Başkan adayı Çakmakçı'ya destek verdi
SÜLEYMAN
Demirel Üniversitesi (SDÜ) eski Rektörü CHP Aydın Milletvekili Prof. Metin Lütfi Baydar, kendisi gibi SDÜ'nün eski rektörü olan CHP adayı Prof. Lütfü Çakmakçı'ya destek vermek amacıyla Isparta'ya geldi. Parti binasında il örgütü ve Çakmakçı'yla bir araya gelen Baydar, Prof. Çakmakçı'nın kendisini 2000 yılında SDÜ Spor Hekimliği kadrosuna atayan ve sonrasında başhekim yapan, ondan sonraki süreçte de Rektör olmasında kilidi açan kişi olduğunu belirterek "Isparta'daki belediye başkanlığı seçimlerinde bütün gücüm ve desteğimle yanında olduğumu belirtmek için buradayım" dedi. Lütfü hocanın SDÜ'de görev yaptığı süre içerisinde herkesin kendisini özgürce ifade edebileceği ve geliştirebileceği bir üniversite yarattığını ifade eden Prof. Baydar, bundan sonraki hedeflerinin herkesin kendisini Ispartalı olarak hissedebileceği, mutlu yaşayacağı ve elleri açık bir Isparta'yı beraber kurmak olduğunu bildirdi. Baydar konuşmasında Çakmakçı'nın aday gösterilmesini piyango olarak nitelendirdi.

2050 YILINI PLANLAMALIYIZ
CHP Adayı Prof. Çakmakçı Isparta'yı ileriye taşımak istediklerini ifade ederek, "Isparta gelişemezse kan kaybederiz. Ciddi şekilde altyapıda sorunlarımız çıkar. Onun için 2050'lileri planlamak, 2030'da planlar koymak zorundayız. Ayrıca 2015'de ne yapacağımızı da bilmek zorundayız" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SDÜ Yaşam Merkezi Encümen'den döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN