Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkler kruvaziyeri keşfetti

Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aksu son üç yıldır yerli turistin de kruvaziyere ilgisinin arttığını söyledi

Giriş Tarihi: 8.12.2013
Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Akın Aksu, Türklerin son üç yıldır kruvaziyere ilgisinin arttığını belirterek "Gerek ülke içinde gerekse yakın komşulardan başlamak üzere değişik turları talep eden, katılan müşteri profili mevcut" dedi. Prof. Dr. Aksu, Uluslararası Kruvaziyer Şirketler Birliği (CLIA) verilerine göre, bu yıl birliğe üye şirketlerin sahibi olduğu 225 gemide 349 bin 349 yatakla hizmet verildiğini kaydetti. Aksu, 2015 yılında gemi sayısının 232'ye yükseleceğini, yatak sayısının ise 361 bin 194 olacağını bildirdi.

SOSYALLEŞME

Sosyalleşmek, keşfetmek ve öğrenmek isteyen turistlerin kruvaziyeri tercih ettiğine değinen Aksu, kruvaziyer turistinin diğerlerine oranla gelir düzeyinin daha yüksek olduğunun altını çizdi. Aksu, "Kruvaziyer turizmde bir haftalık seyahatin fiyatı gidilecek destinasyon, süre, program, kabin, pansiyon türü ve gemiye göre bin 500 ile 9 bin dolar arasında değişiyor" dedi.

YATIRIMI 4 LÜKS OTELE BEDEL

Aksu, kruvaziyerlerin 'yüzen otel' diye tanımlandığını, bazı gemilerde yolcu sayısının 6 bini bulabildiğini kaydetti. Kruvaziyerin pahalı bir yatırım alanı olduğuna değinen Aksu, şöyle konuştu: "Gemi yatırımı, lüks otel bazında yaklaşık 4 otelin yatırımına bedel. Yani yatırımcı olarak bu alana girmek finansal bir güç gerektiriyor ama hem yerli hem de yabancı turist açısından bu alana sürekli artan bir ilgi olduğunu görüyoruz. Kruvaziyer şirketleri de keşfedilmiş destinasyonlardan daha az keşfedilmiş ve ilginç yerlere yöneliyor. Bu da talebin daha da artacağını gösteriyor. Son üç yıldır yerli turistin de kruvaziyere ilgisi artmış durumda. Gerek ülke içinde gerekse yakın komşulardan başlamak üzere değişik turları talep eden, katılan müşteri profili mevcut. Bu konuda tur operatörlerinden aktif çalışan, gemi kiralayan ve seferleri dolu dolu olan örneklerimiz de var."

TÜRK GEMİSİ HİÇ YOK

Aksu, Türk yatırımcıların ise kruvaziyer alanında henüz yatırımları olmadığına değindi. İşletmeci olarak gemi kiralama yöntemiyle çalışan bir şirket olduğunu belirten Aksu, "Çin'den bile bir tur operatörü gemisini suyla buluşturdu. Türkiye'den henüz yok ama olacaktır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkler kruvaziyeri keşfetti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN