Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Işık YARGIN: 11. Girişimcilik Haftası

Giriş Tarihi: 9.12.2013
11 yıl önce bir sivil toplum inisiyatifi ile ANSİAD "Girişimcilik Haftası" projesiyle özellikle gençleri girişimciliğe özendirmek için yola çıktı. Ne mutlu bana ki projeyi hayata geçiren yönetimin aktif bir üyesi olarak çıktığım yolculuk 11.Yılında da hem ANSİAD üyesi hem de haftanın paydaşı TOBB Kadın Girişimciler İcra Kurulu üyesi olarak, üyelerimizin de katılımı ile aynı heyecanla devam ediyor.
Bu süreçte gencin girişimci olma potansiyelini baskılayan en büyük korkusunun "finansman" olduğu tespitlerimiz arasındaydı. Şahsen gençlerin bu korku altında ezilmelerinde de pek de haksız olmadıklarını anladım. Biz yeni bir şeyler yaparken, ya da bir şeyleri özendirirken herhalde daha fiyakalı göstermek kaygısından olsa gerek öncelikle yabancı dillerdeki terimini kullanarak işe başlarız sonra da daha sunturlu olsun diye de tercümesini de ufaktan damarlara vermeye başlarız.
Tıpkı finansman mekanizmasını ifade eden ''venture capital'' i kullandığımız gibi. Bunun bir de Türkçe'ye ''risk sermayesi'' olarak tercüme edilmiş halini gençlere sunuyoruz ki tadından yenemez hale getiriyoruz.
Genç: yahu bu mühim bir şey ki bizden önce yola çıkanlar Frenkçisinden bahisle işi getirip birde riske dayandırıyorlar diyerek girişmek üzere hayal edecekleri iş fikirlerinin önüne tahta perdeleri dikiveriyorduk.
Oysaki gençlere girişimciliği bir meslek olarak kariyer planları içine koyabilecekleri bir fikir olarak benimsetmek önemliydi. Sabırla gençlere yeteneklerini fark ettirecek eğitimleri yapmak, kararlı olmak, gençleri suçlamadan umutlarını yeşertmek ANSİAD GİRİŞİMCİLİK HAFTASININ vizyonu. Bu vizyonu yaşama mal etmek ise, ülkenin geleceğini gençlere ve ekonomik refahını girişimcilikte gören bu yolda inisiyatif kullanan biz yetişkinlerin sorumluluğu.
Geride kalan 10 yılda A.Ü. nin Meslek Yüksek Okullarında gençlerle buluştuğumda "Maddi kısıtı olan ebeveynlerin yetenekli çocuklarının girişimci olamayacağı Girişimcilik Sermaye İşidir"ortak paydasında buluştuklarını tespit etmiştim.
TOBB Kadın Girişimciler Kurulu üyelerimizin de verdikleri seminerlerimizde gençlere; İş Fikirlerinin, İnovasyonun, yaratıcılığın, fırsatları keşfetmenin paradan daha önemli olduğunu örneklerle anlatmıştık.
11. Ansiad Girişimcilik Haftası bu yıl çok önemli bir etkinlikle gençleri buluşturuyor.
Antalya'nın yanı sıra Burdur, Isparta Üniversitelerinin öğrencileri de "Yeni Bir İş Modeli" ile "Melek Yatırımcılık" fırsatına ulaşmanın yollarının öğretildiği bir laboratuvar çalışmasının tarafları olacaklar. 11 yılda ANSİAD Girişimcilik Haftalarının çıktıları göstermiştir ki; girişimcilik stratejisi olan bir yoldur ve öğrenilebilinir.
Tüm Antalya halkına açık etkinliklere gençlerin yanı sıra yetişkinlerin de katılması girişimcilik eko sisteminin oluşturulmasına katkıdır.
10 Aralık Salı Günü Akdeniz Üniversitesinde başlayacak Haftanın programını bulabilirsiniz. www.ansiad.org.tr
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Işık YARGIN: 11. Girişimcilik Haftası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN