Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alanya ve Fethiye'de yabancılar için pazar

Giriş Tarihi: 10.12.2013

Antalya'nın Alanya ve Muğla'nın Fethiye ilçesinde yaşayan yerleşik yabancıların açtığı 'Noel Pazarı' büyük ilgi gördü

Antalya'nın Alanya ve Muğla'nın Fethiye ilçelerinde kurulan Noel Pazarları iki ilçeye canlılık getirdi. Alanya Belediyesi'nin 2004 yılında bünyesinde oluşturduğu Yabancılar Meclisi tarafından Türkiye'de bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Uluslararası Alanya Noel Pazarı, farklı kültürleri de bir araya getirdi. İskele Meydanı'ndaki 16 metre yüksekliğinde ve etrafı hediye paketleriyle süslenen Noel ağacının çevresinde kurulan Noel Pazarı, renkli görüntülere sahne oldu. Meydanı dolduran yerli ve yabancılar, fahri konsolosluklar ve ilçede faaliyet gösteren yerleşik yabancıların derneklerinin açtığı stantları gezerek alış veriş yaptılar. Toplam 75 farklı ülkeden 20 binin üzerinde yerleşik yabancı uyruklu vatandaşın yaşadığı Alanya'da kurulan Noel çadırlarından yerli ve yabancılar kendi mutfaklarına ait yiyeceklerden stantlarda satışa sundular.

GELİR ENGELLİLERE

Noel Pazarı hakkında konuşan Yabancılar Meclisi Başkanı Abdullah Karaoğlu, tüm milletleri buluşturan bu etkinlikte buluşmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Karaoğlu, Noel Pazarı'nın tüm gelirlerinin Alanya Engelsiz Yaşam Merkezi ile Patika Engelsiz Yaşam Derneği'ne gideceğini belirtti.

ÖZEL EŞYA SATIŞI
Fethiye Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği ile çoğunluğu İngilizlerden oluşan Çocuklara yardım derneği tarafından Çalış Plajı sahilinde kurulan Noel Pazarı'na başta Fethiye olmak üzere Antalya, Muğla ve ilçelerinde yaşayan yabancılar büyük ilgi gösterdi. Pazarda Noel kıyafetleri ve değişik kostümler giyen İngiliz ve Türk vatandaşları, çeşitli kıyafetler, hediyelik eşyalar, halı ve kilim gibi ürünlerin yanı sıra Cristmis'a özel eşyaların satışını yaptı.

PARALAR EĞİTİME
Noel pazarında 220 stant kurulduğunu söyleyen Çalış Çocuklara Yardım Derneği Başkanı Peter Clark "25 Aralık Cristmiss günüdür. Bunun öncesinde gerçekleştirdiğimiz geleneksel Noel Pazarı'na yine yoğun ilgi oldu. Pazarın kurulan stant geliri çocukların eğitimi için kullanılacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alanya ve Fethiye'de yabancılar için pazar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN