Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hedefleri Anadolu liseleri

Giriş Tarihi: 12.12.2013

Kumluca'nın ilk okulu olan Cumhuriyet İlk ve Ortaokulu prestijini arttırmak için ilçeye kurulan fen ve öğretmen liselerine başarılı öğrencilerini göndermeyi hedefine koydu

Kumluca'nın ilk eğitim kurumu olan Cumhuriyet İlk ve Ortaokulu, 1939 yılında hizmete girdi. 1987 yılında yapılan ikinci blok zamanla yeter- siz kalınca ek kat çıkılarak derslik sayısı arttırılan okul, 9 yıl boyunca köylerdeki 5'inci sınıfı bitiren çocukların taşıma merkezi haline getirildi. Okul bu bu süreçte büyük bir ivme kaybetti. Taşıma merkezi olma durumu, 4 yıl önce kaldırıldı. Böylece tekrar ilçenin gözde okullarından biri olma şansı yakalayan okulun idarecileri, mevsimlik işçi çocuklarının okulu imajını yıkıp, özel kolejlerden nakil yapılan eğitim kurumu imajını yakaladı.

VELİLERLE İŞBİRLİĞİ

Ortaokul Müdürü Yusuf Çelik, bu sezon son sınıftaki 130 öğrencilerinin en az 40'ının Anadolu liselerine, 30'unun fen liselerine ve 20'sinin de Anadolu öğretmen liselerine göndermeyi hedef belirledi. Bu yolculukta kendilerine velilerin de eşlik etmesini sağlamışlar. Her ay veliler arasında 10 soruluk anket yapılıyor. Böylece velilerin gereksinim duyduğu ayın seminer-panel konusunu öğreniyorlar. Uzmanlar gelerek, anne- babaların çocuklarının eğitimine nasıl katkı koyabileceklerini öğretiyor.

HEDEF ANADOLU LİSELERİ

Okula bu sezon Mimar Sinan İlkokulu'ndan 50 öğrencinin nakli yapıldı. Çocuğunu burada okutmak isteyen Kumlucalılar, kayıt sistemi gereği okul bölgesine taşınmaya başladı. Okulun hedefi daha da yüksek. Yeni açılan fen lisesine, inşaatı devam eden Anadolu öğretmen liselerine öğrencilerini göndermek istiyorlar.

BİR BAHÇEDE 2 OKUL BULUNUYOR

İLKOKUL ve ortaokul binalarının yan yana olması, özellikle de ortaokul bölümüne avantaj sağlıyor. Öğrencilerin ortak kullandığı bahçe çitle ayrılmış. Ortaokul bölümü, Anadolu liseleri hedefini tutturmak için ilkokul bölümünden ne istediğini direkt olarak söyleyebiliyor. İlkokul bölümünde engelli ve anasınıfı öğrencileriyle birlikte 500, ortaokulda ise 470 öğrenci eğitimöğretim görüyor.

COMENİUS PROJESİNE GİRDİLER

Dışarıdan bakıldığında sıradan bir devlet okulu gibi görünen eğitim kurumu, uluslararası alanda da yerini alıyor. İspanya, Romanya, Yunanistan, Letonya ve Polonya'nın dahil olduğu Comenius Projesi'ne dahil olmuşlar. 2 yıldır süren proje kapsamında, ilçe çocukları 5 Avrupa ülkesini ve bu ülkelerdeki eğitim standartlarını görme şansı elde etmiş. Şubat ayında Polonya'ya gidecekler. Mart ayının ilk haftasında ise 5 ülkeden 50 çocuk Kumluca'ya gelecek. Bu paylaşımla 6 ülke çocukları, kültürlerarası iletişim ve dostluk bağları kazanımları da sağlıyorlar.

EĞİTİM KADROSU

ORTAOKUL
OKUL MÜDÜRÜ: Yusuf Çelik
MÜDÜR YARDIMCISI: Nurettin Göçer
TÜRKÇE: Hanife Özmen, Arzu Altay, Nercan Can, Benay Kar, Şaban Baltacıoğlu, Şaban Darıyemez
MATEMATİK: Kerem Hakkı Bulut, Selçuk Gökmenoğlu, Buket Demirel, Ayşe Boz, Fatih Turgut
SOSYAL BİLGİLER: Emel Yan, Mehmet Yılmaz, Esra Çakır
FEN VE TEKNOLOJİ: Selver Deveci, Şevki Karacaoğlan, Necati Görünmez, Hesna Karataş Gürses, Müzeyyen Akça
İNGİLİZCE: Ayşe Sönmez, Suzan Özyazı, Esra Özcan
DİN KÜLTÜRÜ: Muhammet Nasır Akgül, Ahu Seda Kamacı Oktay
BEDEN EĞİTİMİ: Zeki Kayar, Cenk Gergöy
MÜZİK: Kemal Kayabaşı
GÖRSEL SANATLAR: Selma Yavuz, Ayhan Boncuk
TEKNİK TASARIM: Ceyhan Yılmaz, Nuray Emel Kalıpçı
BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ: Çiğdem Özçelik
REHBER ÖĞRETMEN: Ahmet Faruk Sarcan

İLKOKUL
OKUL MÜDÜRÜ: Durali Akkelle
MÜDÜR YARDIMCILARI: Ayhan Atıcı, İsa Ceylan
ANASINIFI: Zeynep Dermencioğlu, Gülcan Ersoy, Nimet Seden Nizam
SINIF ÖĞRETMENLERİ: Ferhat Güzel, Esma Esra Aydın, Erten Sarıaslan, Hasan Ercan Demirezen, Adnan Duman, Arif Gürsoy, Ali Şeker, Fatma Akkaya, Emel Ertuğrul, Leyla Abaydın, Levent Cengiz, Engin Tuna, Fetiye Öztürkmen, Adem Şahin, Murtaza Cengiz, Benli Salman, Hacer Yetişir, Birol Acar
İNGİLİZCE: Neslihan Hırçın
REHBER ÖĞRETMEN: Nihal Öztürk
ZİHİNSEL ENGELLİ ÖĞRETMENLERİ: Safiye Kahraman, Merve Çelik
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hedefleri Anadolu liseleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN