Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kat-ı ustası olacaklar

Giriş Tarihi: 13.12.2013

Korkuteli Sevim-Cevat Soyiç Halk Eğitim Merkezi tarafından ilk kez Kat-ı (kağıt oyma, kesme ve yapıştırma) kursu başlatıldı

Antalya'nın Korkuteli ilçesinde Sevim-Cevat Soyiç Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından ilk defa açılan Kat-ı (kağıt oyma, kâğıt kesme ve yapıştırma) kursuna kadınlar büyük ilgi gösterdi. Kursa 19 kişi katıldı.

MESLEK SAHİBİ OLACAKLAR

Usta öğretici Maide Dai Zengin tarafından verilen Kat-ı kursu toplam 248 saat devam edecek. Zengin, kurs sonunda yeterlilik kazanan kursiyerlerin sanat ve tasarım sektöründe, küçük veya büyük ölçekli işletmelerde, turistik ve hediyelik eşya üretimi yapan işletmelerde, geleneksel el sanatları onarma koruma çalışmalarında, müzelerde, kendi işyerinde veya evinde sanat üretebileceğini söyledi.

KAT-I SANATI NEDİR?
Kat-ı sanatı öncelikle kitap sanatıdır. Eskinin zarif insanları kitap kapaklarını, sayfalarını, el yazmalarını süslemek için kat-ı sanatından da yararlanmışlardır. Ayrıca hat levhalarda ve yazı çekmecelerinde de kullanılmıştır. Kat-ı bugün kitap içlerinde ve kapaklarda kullanılmıyor ancak çok güzel tablolar hazırlanıyor. Origami kağıtları ve ebrulu kağıtlar kullanabildiği gibi Kat-ı yapmak için sulu boya ile boyanan kağıtlar da kullanabiliyor.

KAT-I İLE TABLO YAPIYORLAR
Korkuteli Sevim-Cevat Soyiç Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan Kat'ı (kağıt oyma, kâğıt kesme ve yapıştırma) kursuna katılan kadınlar birbirinden güzel tablolar üretiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kat-ı ustası olacaklar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN