Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Köyü SİT vuruyor

Manavgat ilçesine bağlı Altınkaya (Zerk) köyü Selge antik kenti içinde yaşayan köylüler bölgenin SİT alanından çıkmasını istiyor

Giriş Tarihi: 13.12.2013
Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı Altınkaya (Zerk) köyü Selge antik kenti içinde yaşayan köylüler, eskiyen ve kırılan çatı kiremitlerinin yenilenmesi için köylerinin 1 ve 3'ncü derece arkeolojik SİT alanından çıkarılmasını istiyor.

MUHTAR DERTLİ

Vatandaşlar, köylerinin 19 yıl önce 1 ve 3'ncü derece sit alanı içine alınmasıyla ellerinin kollarının bağlandığını belirtiyor. Köylerinin 1 ve 3'ncü derece SİT alanı olmaktan çıkarılmasını istediklerini belirten Altınkaya Muhtarı Yaşar Bahar, böyle bir durumda köylülerin kırılan kapı kollarını değiştiremediklerini söyledi. 19 yıldır köylünün mağdur olduğunu belirten Bahar, "Köyümüz SİT alanı içinde olduğu için basit bir malzemeyi bile değiştiremiyoruz. Bozulan evimizin kapı ve pencerelerini değiştiremedik. Evimizin önündeki ağacı kesmek, keçi beslemek yasak. Eskiyen kapımızı bile değiştiremiyoruz. Çatıdan yağmur akışını durdurma ve tamirat için Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na izin başvurusunda bulunuyoruz. Kabul edilirse bazı tamirat işleri sınırlı olarak yapabiliyoruz" dedi.

ÇÖZÜM ARANIYOR
Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu, ülke genelinde çoğu milli park alanında 1960'lı yıllarda 'insansız hayat' anlayışına bağlı planlama yapıldığı için günümüzde mülkiyet ve yetki sorunu çıktığını kaydetti. Kaymakam Bulgurlu, Beşkonak Köprülü Kanyon Milli Park Alanı'nda yeni bir planlama ile 18 köyün mülkiyet, yetki ve turizm hizmetlerinde yaşadıkları sıkıntıları sona erdirmeye çalıştıklarını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köyü SİT vuruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN