Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya'nın yeri başka

Antalya'daki ikinci gününde de açılış ve temel atma maratonuna devam eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Antalya'nın hükümet nezdinde yerinin her zaman müstesna olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 16.12.2013
Açılış ve temel atma maratonu için Antalya'da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün ilk olarak Kepezpark Varsak'ın açılışını yaptı 10 bin kişilik spor salonunun temelini attı. Başbakan Erdoğan, törende yaptığı konuşmada Antalya'nın hükümet nezdinde yerinin her zaman müstesna olduğunu vurguladı. Antalya'nın bir medeniyet, tarih, kültür, turizm, sanayi, ticaret ve tarım şehri olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, "Antalya Türkiye'de olduğu kadar bir dünya şehri. Antalya bizim dünyaya açılan penceremiz, gururumuz, medarı iftiharımız oldu. Bir dünya şehri haline, bir dünya markası haline getirmek için elimizden gelen bütün gayreti gösterdik" diye konuştu.

SEVİYEYİ ARTTIRACAĞIZ

Törenin yapıldığı Kepezpark Varsak ile birlikte 700 milyon lira değerindeki 75 kalem yatırımın toplu açılışı yapan Başbakan Erdoğan, Yüzüncü Yıl'daki 10 bin kişilik spor salonunun temelini atan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'a canlı yayınla bağlandı. Dünya kenti Antalya'ya sürekli artan turizm geliri sürecini muhafaza edeceklerini ifade eden Erdoğan, bu seviyeyi çok daha ileriye taşıyacaklarını söyledi.

CAZİBE ŞEHRİ

Antalya'ya çok büyük projeler gerçekleştirdiklerini belirten Başbakan Erdoğan, turizmi, ticareti, sanayiyi, tarımı coşturacak, özellikle sporda, sağlıkta Antalya'yı dünya markası ve cazibe merkezi haline getirecek projeler uyguladıklarını söyledi. Türkiye genelinde 14 ilde inşa edilecek olan 15 şehir hastanesinden birini Antalya'ya kazandırdıklarını belirten Erdoğan, "Bin yataklı 6 hastaneden oluşacak bu büyük kampüs sayesinde Antalya, sağlık turizminin de merkezi haline gelecek" dedi.

DEMİRYOLU PROJESİ

Sıçan Adası karşısındaki balıkçı barınağının yüzde 90 oranında tamamladığını, Kayseri ile Antalya arasına demiryolu projesinin hazırlık çalışmalarının devam ettiğini anlatan Erdoğan, Manavgat üzerinden Alanya'ya bir otoban inşa edilmesi için proje çalışmalarına başladıklarını bildirdi. Antalya'yı sporda büyük merkez konumuna yükselteceklerini kaydeden Erdoğan, 33 bin kişilik bir stadyum sözünü yerine getirdiklerini vurguladı. Stadın inşaatının hızla yükseldiğinin altını çizen Erdoğan, "Tam 33 bin kişilik UEFA standartlarında hem milli takımları ağırlayacak hem Antalyaspor'un maçlarını oynayacağı bu stadyum şu anda yüzde 85 ilerleme kaydetti. Bu stadyumu bitirecek, Antalyalı gençlerimize, Türkiye ve dünya spor camiasına böyle bir modern stadı hediye edeceğiz" şeklinde konuştu.

CİMNASTİK SALONU VE YÜZME HAVUZU

Antalya'ya 10 bin kişilik kapalı spor sal temelini de atacaklarını anlatan Erdoğan, bu ayrıca tam olimpik, Türkiye'nin en büyük, 3 bin seyirci kapasiteli havuzunun yapımı için Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın proje ve arazi çalışmalarını tamamladığını söyledi. Erdoğan, Antalya'da ayrıca cimnastik salonu, bin 532 kişilik bir kız öğrenci yurdu yapımının devam ettiğini, yeni bin 500 kişilik de erkek öğrenci yurdunun yapımına başlanacağını kaydetti.

MARATON FİNİKE'DE SONA ERDİ

Başbakan Erdoğan, açılış maratonunu Finike'de bitirdi. Törende, iki gündür Antalya'da bulunduğunu belirterek, birçok yatırım ve hizmetin resmi açılışını gerçekleştirdiklerini söyledi. Finike'de de 12 milyon liralık tesislerin açılışını gerçekleştireceklerini kaydeden Erdoğan, bu kapsamda 1 okul, trafo merkezi ve Finike Belediyesi'nin tamamladığı yatırımları resmen hizmete aldıklarını ifade etti. Finike'de 3 dev projeyi hayata geçireceklerini bildiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu projelerden birinin Finike için hayati önem arz eden 4.5 trilyon lira yatırım bedeli olan adalet sarayı, ikinci büyük projenin Başgöz Deriz üzerine kurulacak 40 milyon liralık yatırım bedeli olan Kapıçay Barajı inşaatı olacağını ifade ederek, bu barajın hizmete sunulmasıyla tüm Finikeli çiftçilerin tarlasının sulanacağını, ürünlerinin bereketleneceğini dile getirdi. Başbakan Erdoğan, bu barajdan ayrıca 4,6 milyon kilowat saat enerji elde edileceğini bildirdi. Üçüncü projenin de 125 yataklı bir hastane yapımı olacağını dile getiren Erdoğan, arsa tahsis çalışmalarının ardından önümüzdeki ay proje çalışmalarını tamamlayarak ihaleye çıkacaklarını kaydetti. Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından toplu açılış kurdelesini kesti.

POZİTİF AYRIMCILIK YAPTI
Toplu kurdele kesimi sırasında Emine Erdoğan, podyuma gelen kadınlara pozitif ayrımcılık yaptı. Vali Sebahattin Öztürk'ün yerini değiştiren Emine Erdoğan, podyumdaki kadınların Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Tener Yıldız, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ak Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Menderes Türel, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu ile aynı hizada olmasını sağladı.

EMİNE ERDOĞAN OYUNCAK DAĞITTI
Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından Antalya'da yatırım yapan hayırseverlere plaket verdi. Törene katılan binlerce Antalyalı, Başbakan Erdoğan kadar eşi Emine Erdoğan'a da bir yıldız gibi davrandı. Podyuma çıkarken kendisine yapılan tezahüratları el sallayarak yanıtlayan Emine Erdoğan, boynuna Antalyaspor atkısı takan eşi Başbakan Erdoğan'ın yakasını düzeltti. Törenin sonunda bir yandan Başbakan Erdoğan, diğer yandan da eşi Emine Erdoğan gelenlere satranç takımı ve oyuncaklar hediye etti.

11 YILDA 13 MİLYAR LİRALIK YATIRIM
Erdoğan, bir önceki açılışlarla birlikte iki gün içinde Antalya'ya 1 milyar 211 milyon liralık eser ve yatırımın resmen açılışını gerçekleştirdiklerini söyledi. Son 11 yıl içinde Antalya'ya 13 milyar liralık, eski parayla 13 katrilyon liralık yatırım yaptıklarını belirten Erdoğan, "Okulları, üniversiteleri, yurtları, spor tesisleri, yolları, konutlarıyla adeta Antalya'yı yeniden inşa ettik. Yeni baştan bu inşa sürecini devam ettiriyoruz. Bu güzel şehri markalaştırmak için her imkanı seferber ettik. Her fırsatı değerlendirdik" diye konuştu.

AÇILIŞTA 10 BİN KİŞİYE HİTAP ETİ
BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Antalya çıkarmasının ikinci gününde sondan bir önceki durağı Korkuteli ilçesi oldu. Başbakan Erdoğan burada aralarında 1 okul, 2 pansiyon, 2 köy konağı, 2 içme suyu tesisi, 3 meydan düzelmesi, 1 spor tesisi, 2 bölünmüş yolun bulunduğu 13 ayrı kalemde 178 milyon liraya malolan tesislerin resmi açılışını gerçekleştirdi. Korkuteli Cumhuriyet Meydanı'nda yaklaşık 10 bin kişiye hitap etti.

ANTALYA KARARINI VERMİŞ
Önceki gün Anfaş'ta düzenlenen toplantıda adını açıkladığı Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Menderes Türel'in bir önceki dönemde Antalya'ya büyük emekleri geçmiş olduğunu belirten Erdoğan, "Açılışını yaptığımız eserler ve adayımız Menderes Türel Antalyamıza hayırlı olsun diyorum" dedi. Temeli atılan 10 bin kişilik kapalı spor salonunun bulunduğu bölgeye canlı bağlanan Başbakan Erdoğan, görüntülere yansıyan kapalı spor salonunun maketine işaret ederek; "Bu proje, Menderes Bey, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde temeli atılan bir projedir. Aslında stadyum olayı da öyledir. Engeller konmamış olsaydı çoktan bunlar bitmiş olacaktı. İnşallah bu kampanyalar esnasında o dönemdeki belediye hizmetlerini, merkezi yönetimin yaptıklarının hepsini göreceksiniz. Bizler neler yaptık ve diğerleri neler yaptı, bunları görmeniz, bilmeniz lazım ki Antalya kendisine yakışanı yakalasın. Ben bugün karşımdaki muhteşem katılımı görünce, inanın ki Antalya kararını verdi."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'nın yeri başka
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN