Gündemi değiştirecek aşk

Giriş Tarihi: 16.12.2013
Bugünkü Pandora'nın Kutusu'nda siyaset dünyasında yaşanan bir aşk entrikasını bulacaksanız. Muhalefeti hayli karıştıracak gelişme haftanın gündemini oluşturmada ilk sırada yer alacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın muhtarları nasıl kandırdığını okuyacak, esnaf odalarındaki başkanlık yarışının perde arkasını tanıklık edeceksiniz.

MUHALEFETE BOMBA DÜŞTÜ

Başı kasetlerle derde giren muhalefet partilerinden birinin Antalya'da üst düzey yöneticiliğini yapan iki kişinin yaşadığı yasak aşk siyaset dünyasına bomba gibi düştü. Adı sır gibi saklanan ve olayın ortaya çıkması ile partisinde depreme yol açacağı ileri sürülen yasak aşk nedeniyle boşanmanın bile gerçekleştiği ileri sürüldü. Hatta boşanan siyasetçinin eşinin çocuğu için kendinden olup olmadığının belirlenmesi amacıyla DNA testi bile istediği siyasi kulisleri salladı. Bu gelişmelerden sonra gizli aşıklar bir adım daha ileri giderek Lara'da kendilerine dört dörtlük bir aşk yuvası bile yaptı. Bakalım bu bomba etkisi yaratan dedikodu gerçek mi yoksa sadece kulis olsun diye mi fısıldandı hep birlikte göreceğiz. Çünkü iddiayı ortaya atan parti içi muhalifler aşk yuvasının adresini bile verebileceklerini hatta partinin genel başkanına yasak aşkın CD'lerini gönderdiklerini söylediklerine göre iddia çok ama çok vahim. Unutmadan adı bizim kulağımıza fısıldansa da partinin adını etik kurallar gereği yazmıyoruz.

BİR ALDATMACA DAHA

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın Antalya'da 170 tane yapacağını söylediği 'enerjisini güneşten alan' muhtar evlerinden sadece bir tane yapılması ve ona da elektrik sayacı takılmasıyla Güneşev ve Güneş Enerjili Otobüs Durakları'ndan sonra üçüncü kandırmaca olduğu ortaya çıktı. 30 Mart 2010'da 'Muhtarlarla El Ele Projesi' kapsamında, Duacı köyünde 'Muhtarlara güneş enerjili ev' adı altında bir tören düzenlemişti. Akaydın törende güneş enerjisi hariç muhtar evlerinin toplam maliyetinin 4-5 milyon lirayı bulacağını, tuvalet ve mutfağı içinde olan 30 metrekare kapalı alan, 13 metrekare verandayla toplam 43 metrekareden oluşan muhtar evlerinin bir tanesinin bedelinin güneş enerji sistemi hariç 26 bin lira olduğunu belirtmişti. Şimdi bugüne kadar ne doğru dürüst muhtarevi yapılabildi ne de güneşten elektrik üretimi. Ama, belediye şirketi Ekdağ'ın internet sitesinde, "İlk muhtar evimizi Döşemealtı Altınkale Mahallesi'nde açtık. Şimdiye kadar 20 muhtar evi üretip hizmete sunduk" yazılı olması aldatmacanın belgesi oldu.

BULAT KULAK ÇEKECEK
Son dönemde aday adayları tanıtımlara çok önem verirken, mobil tanıtım araçlarıyla yapılan faaliyetler şehir içinde zaman zaman ilginç gelişmelere sahne oluyor. Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaşanan olayda CHP Muratpaşa Belediye Başkan Aday Adayı Murat Bulat'ın mobil tanıtım aracının acil girişine park edilmesi krize neden oldu. Ambulans girişlerini engellediği için mobil reklam aracı kurtarıcı ile çekildi ve trafiğe ait park alanına çekildi. Siyasi çevrelerde olumlu tavrı ile tanınan Bulat'ın bu olaydan haberi olmadığı ve bundan sonra reklam panolarını taşıyan şirketin kulağını çekeceği öğrenildi.

CHP'YE AFİŞ ELEŞTİRİSİ
Herkesin malumu olduğu üzere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hafta sonunu Antalya'da geçirdi. Partisin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak Menderes Türel'i açıkladı ve bazı yatırımların da açılışlarını gerçekleştirdi. CHP her zaman olduğu gibi hafta sonu Başbakan'ı olumlu karşılamak yerine yine olumsuzluğu tercih etti. Antalya'nın ihtiyaçları için mesaj vermek yerine afişlerle Sayıştay raporlarının hesabını sormaya çalıştı. CHP'nin bu tutumu siyasi çevrelerde yine eleştirildi ve "Bir kez de yapıcı olun" denildi.

ODA SEÇİMLERİ HAREKETLİ
Mart yerel seçimlerine odaklandığımız bu günlerde Esnaf ve Sanatkârlar Odası'nın seçimleri gölgede kalacağa benziyor. Bu durum oda başkanlarının işine geliyor diyebiliriz. Çünkü hiçbir siyasi parti oda seçimlerine müdahil olmayı göze alamaz. Ak Parti İl Başkanı Mustafa Köse bu manada ilk açıklamasını "Oda seçimlerine müdahil olmayacağız" diyerek yaptı. Anlaşılıyor ki diğer siyasi partiler de benzer bir tavır içine girecek. Antalya Pastacılar Odası ve AESOB Başkanı Abdullah Sevimçok, aynı zamanda Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu'nda ( TESK) Denetim Kurulu Üyesi, Büfeciler Odası ve AESOB Başkan Yardımcısı Adlıhan Dere TESK istişare kurulunda, Antalya Şoförler Odası ve AESOB Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Alkan Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkan Vekilliği görevlerini yürütüyor. Liste epey uzun. Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı yine Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili, Kahveciler Oda Başkanı Murat Ağaoğlu Kahveciler Federasyonu Genel Başkanı. Oda seçimleri elbette her oda başkanı için önemli ama Ankara'da görev yapanlar için çok daha önemli. Çünkü Ankara'daki statüleri Antalya'da yapacakları seçime bağlı olarak şekillenecek. Hal böyle olunca oda seçimleri ilk kez siyasetin dışında geleneksel kurallar ile gerçekleşecek. Yani herkes siyasi destek alamadan kendi üyesini ikna ettiği kadar başarılı olabilecek. Bakalım su hareketli ortamda oda seçimleri nasıl geçecek birlikte göreceğiz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gündemi değiştirecek aşk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN