Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dağ turizmine kavga darbesi

Ağaçlandırma yapan bir kişi, köylüyle giriştiği su kullanma davasını kaybedince dağ turizmi yapan işletmeleri şikayet etti

Giriş Tarihi: 17.12.2013
SİT alanında ağaçlandırma yapan Egeli bir vatandaş, köylüye su kullanımı için açtığı davayı kaybedince 70'e yakın hane ile birlikte dağcılık turizmi yapan işletmeleri şikayet ederek yıkım kararı çıkarttı.

2 KİŞİ ARASINDAYDI
Çakırlar bölgesindeki Beydağları'nın küçük bir kısmında tırmanış yapmak için yılda gelen 10-15 bin turisti ağırlayan 5 kampın işletmeciliğini yapan bölge köylüsü, 2 kişi arasındaki su kavgası yüzünden başlarına gelene inanamıyor.

MAHKEMEYİ KAYBETTİLER

Geyikbayırı, Akdamlar ve Çağlarca köylerini kapsayan doğal SİT alanı ve bu alanın içindeki Trebenna antik kenti kapsamındaki köylülere, Anıtlar Kurulu'nun yaptırımıyla Konyaaltı Belediyesi'nden ev ve işyerlerini terk etmesi tebligatı geldi. Köylüler bir avukat tutarak yürütmeyi durdurma istemiyle dava açtı. Ancak davayı kaybettiler. Aralarında 250 imza toplayıp Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'ne giden köylüler, bölgelerinin birinci derece SİT alanından çıkartılıp, 'Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı'na dönüştürülmesi için başvurdu.

HAPİS CEZASI ALDILAR

Dilekçeyi JO.Sİ.TO adlı dağcı kampının işletme müdürü Mustafa Yıldırım verdi. Yıldırım, aynı zamanda işlettiği 10 dönümlük kamp alanının kullanım hakkı sahibi. SİT bölgesinde olduğundan yerinin tapusunu alamayan Yıldırım, 2007 yılında şikayet üzerine Tabiat Varlıkları Kanuna Muhalefet suçundan yargılandı ve 3 yıl önce berat ettiğini söyledi. Ardından kampın 3 Alman işletmecisi yargılandı ve 2'si ertelenmek üzere hapis cezası aldı.

YIKMAK YERİNE ÇÖZÜM BULUNSUN
Kullanım hakkı kendilerinde olan arazilerinde kamp alanı kurmak için izin almadıklarını kabul eden JO.Sİ.TO Kampı İşletme Müdürü Mustafa Yıldırım, sonuçta kaya tırmanışı için dünyanın en ideal üçüncü yerini Türk turizmine kazandırdıklarını söyledi. Tırmanmak için gelen binlerce turist olduğunu belirten Yıldırım, yerlerinin yıkılması yerine başka bir çözüm bulunmasını istediklerini söyledi. Başvuru sonucunu bekleyen köylüler, şu günlerde diken üstünde bekliyor.

DÜNYA TIRMANIŞ MERKEZİ OLMUŞTU
Bölgeyi ilk keşfeden kaya tırmanıcılarından Öztürk Kayıkçı, 2000 yılında İngilizce-Türkçe çıkardığı Antalya Kaya Tırmanışı Rehberi adlı kitabıyla Antalya'nın dünyaca tanınan tırmanış merkezlerinden biri olmasının öncülüğünü yaptı. Her geçen yıl daha fazla dağcının geldiği tırmanış noktasını kullanmak için, Japonya, Brezilya, Yeni Zelanda gibi uzak ülkeler de olmak üzere birçok Avrupa ülkelerinden gelenlerin sayısı her geçen yıl artıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dağ turizmine kavga darbesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN