Haluk ÜNCEL: Akaydın ve operasyon!

Giriş Tarihi: 18.12.2013
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, yakın bir zamanda (Halk TV'de tarih de verdi; Ocak ayı…) belediyeye bir operasyon yapılacağını belirtmiş… Önemli, üzerinde durulması gereken bir ifadedir. Akaydın'ın sözleri çok yönlü değerlendirmeye, yoruma açıktır.
Bu kanıya nasıl vardığı sorgulanmalıdır.
Sorgulanmadan kasıt da Akaydın'ın böylesine gizlilik addetmesi gereken bilgiye nasıl ulaştığının açıklığa kavuşmasıdır. …Derken, bu satırlar yazılırken, İstanbul'da Fatih Belediyesi'ne düzenlenen ve önemli isimlerin gözaltına alındığı ve ifadelerine başvurulduğu operasyonun haberi patladı… Öznenin operasyon olduğu varsayımın- dan hareket edersek, bir benzerlik kurulabilir.
Yalnız bir farkla… Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı, belediyesine; dolayısıyla kendine yönelik bir operasyonun varlığından söz ederken, Fatih Belediye Başkanı'nın hiçbir gelişmeden haberi olmaması ve bu konuda yakın tarihte herhangi bir demecinin bulunmaması ayrıntısı; dikkatlerin Akaydın üzerinde yoğunlaşmasına neden olmaktadır.
O zaman şu olasılılıklar akla gelmektedir.
Bir; Akaydın'ın bir operasyonun varlığından haberi olmuştur.
İki; Akaydın'ın adaylık döneminde, içinde bulunduğu paranoya harekete geçmiş, kendisine yönelik bir operasyon takıntısı bilinç altında tezahür etmiştir.
Üç; Akaydın zeki bir adamdır. Yerel seçimler öncesi mazlumu yanına çekmek için "Mağdur Belediye Başkanı" senaryosunu devreye sokmuştur. Ki, bu rolü defalarca oynadığı için şerbetlidir.
Dört; Akaydın'ın her zamanki doğal davranışı olarak nitelendirilen, hayali unsurları kullanma alışkanlığı nüksetmiştir. (Bknz: 2009 seçim broşürleri, 100 bin kişiye iş, bedava elektrik gibi…)
Beş; Akaydın bu sızdırması ile olayı sulandırarak; yine belediyesine ve kendine yönelik olası bir denetlemenin önünü kesmek istemiştir. Neticede yukarıdaki her şık, Akaydın'ın içinde rol aldığı bir oyunun varlığını işaret etmektedir.
Ama öyle ama böyle… Akaydın'ın aday edilmeme telaşını, paniğini anlayabiliriz, ancak, bunu bazı mercileri de töhmet altında bırakabilecek noktaya getirme çabaları ise, kabul edilmesi mümkün olmayan bir husustur.
Akaydın'ın, şahsi emelleri, arzuları için hiçbir kimsenin, kurumun üzerinden ameliyat yapmaya kalkışması niyetini de, kamuoyunun takdirine bırakmak gerekir.
Şunun şurasında Ocak'a ne kaldı?
Bekleyim bakalım…

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haluk ÜNCEL: Akaydın ve operasyon!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN