Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sahipsiz köpekler hayat kurtaracak

Antalya Büyükşehir Belediyesi sahipsiz köpekleri eğitimden geçiriyor. Başarılı olan köpekler arama kurtarma çalışmalarında kullanılacak

Giriş Tarihi: 19.12.2013
Antalya Büyükşehir Belediyesi, yabancı ortaklarıyla arama kurtarma köpekleri yetiştiriyor. Çoğunluğu sahipsiz olan hayvanların katıldığı eğitimlerde başarılı olan köpekler, olası bir afet durumunda büyük rol oynayacak. 2014 yılında uzman kurtarma timleri oluşturulacak. Antalya Büyükşehir Belediyesi koordinatörlüğünde yürütülen arama kurtarma köpeği timleri eğitimi kapsamında; SAR Germany (Search and Rescue Dogs) Derneği Başkanı Carsten Holzer, SAR Eğitim Müdürü Klaus Röper, Hayvan Koruma Derneği Care-4-Life Başkanı Silvia Greene tarafından uygunluk sınavı yapıyor. Eğitimlere; Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi ve Kepezaltı Sahipsiz Hayvan Bakımevi personeli dışında Acil ve Afet Derneği (ACAD) ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) çalışanları katılıyor.

ÇOĞUNLUĞU SAHİPSİZ
Sahipsiz hayvanlara dikkat çekmek ve nitelik kazandırmak amacıyla mümkün olduğunca Kepezaltı Sahipsiz Hayvan Bakımevi'nden seçilen köpeklerin zorlu bir eğitimden geçtiği, İtfaiye Daire Başkanlığı'nın eğitimlerinin 11 gün süreceği belirtildi. Eğitim sonucunda başarılı olan köpekler ilerleyen günlerde bir üst eğitime tabi tutulacak.

TİMLER YETİŞTİRİLECEK
SAR Germany Derneği'nin Antalya'da arama kurtarma köpekleri ve rehberlerinin eğitimini ücretsiz olarak üstlenmenin yanı sıra arama kurtarma köpeği eğitmenliği ve arama kurtarma timi denetçiliği için uygun kişileri seçtiği ve bu kişilerin eğitimlerini de verdiği bildirildi. SAR yetkililerinin, bu alandaki denetimsınav sistemini de önümüzdeki yıllarda Türk kurumlarına devredebilmek amacıyla uygun denetçi adaylarını seçeceği ifade edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sahipsiz köpekler hayat kurtaracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN