Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya'ya sis çöktü

Giriş Tarihi: 20.12.2013

Havanın aşırı soğuması, rüzgarın kesilmesi ve kalitesiz yakıtların kullanılması Antalya'yı yine nefes alınamaz bir kent haline getirdi. Bazı bölgelerde görüş mesafesi 100 metrenin altına düştü

Havaların soğumasıyla birlikte Antalya'da yanan sobalar evlerin içini ısıtırken, dışarıdaki hava kalitesini olumsuz yönde etkiliyor. Bilinçsiz şekilde yakılan sobaların bacalarından Antalya'nın havasına zehir pompalanıyor. Kalitesiz kömür, lastik gibi yakıtların kullanıldığı kentin varoş bölgelerinde, solunum güçleşirken, görüş mesafesi dahi azalıyor. Hava kirliliğinin kent merkezinde en çok etkilendiği bölgeler Kepez ve Muratpaşa oluyor.

KİRLİLİĞİN NEDENLERİ

Antalya'da özellikle kış aylarında meydana gelen kirlilik ile ilgili 10 yıldır mücadelelerini sürdürdüklerini söyleyen Makine Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Barut, kirliliğin nedenlerinin başında ısıl değeri düşük partikül oranı yüksek kömür kullanımı geldiğini söyledi. Barut, "Yine bilinçsiz soba kullanımı, lastik ve on numaralı yağ gibi diğer yanıcı maddelerin kullanımı, kent içi ulaşımda yoğun araç kullanımı ile oluşan egzoz gazından meydana gelen kirlilik yer almaktadır" diye konuştu.

KİRLİ HAVAYA MAHKUM

Kente giren kömürün denetlenmesi adına yerel yönetimlere gereken uyarıları yaptıklarını açıklayan Barut, "Ne yazık ki yine aynı sonuçla karşı karşıya kalmış durumdayız. Kış aylarına girdiğimiz bugünlerde kente giren kömür ile ilgili karar veren Mahalli Çevre Kurulu, Kasım ayı toplantısında geçen yıl kentte kullanılan kömür niteliğini yeniden onaylamış ve kenti kirli bir havaya mahkum etmiştir" diye konuştu.

3 KAT FAZLALIK
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Avrupa Birliği (AB) kriterlerine uyum için 6 Haziran 2008'de yayınladığı Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Yönetmeliği'nde 2009 yılından başlamak üzere 2014 yılına kadar partikül oranının eşit kademeli olarak düşürülmesini hedeflediğinin altını çizen MMO Başkanı Hüseyin Barut, "2019 yılına kadar da bu oranın 50 ?gr/metreküpe düşürülmesi hedeflenmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı web sitesinde yer alan Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı verilerine göre, 9 Aralık 2013 saat 20.00'deki örnek ölçümde olduğu gibi partikül madde oranı 157'ye çıkmıştır" dedi.

BAŞBAKAN'DAN DOĞALGAZ TAVSİYESİ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da geçen hafta sonu geldiği Antalya'da hava kirliliğine dikkat çekerek doğalgaz kullanımının önemine değinmişti. Başbakan Erdoğan, şu an Antalya'da doğalgaz kullanımı ile ilgili işlerin ağır gittiğini belirterek, "Antalya'da doğalgaz var fakat doğalgaz şebekelerinin yaygınlaştırılmasıyla alakalı halkın ilgi ve alakasını buraya çekme noktasında hala gerekli çalışma yok. Manavgat'ta sordum evlerde hala maalesef doğalgaz yok. Bunları başarmamız için bu ağı yaymamız lazım. Halkın bu noktadaki ilgi ve alakasını artırmamız lazım. Düğmeye basıldığı zaman ev ısınmaya başlamalı" dedi.

KARAR GERİ ALINMALI
Anta lya'daki hava kirliliğine ilişkin ölçüm örneklerinin arttırılabileceğini söyleyen Hüseyin Barut, "Bakanlığın onayladığı ve kamuoyu ile paylaştığı bu yönetmeliğe aykırı hareket edilmesini anlamakta güçlük çekiyoruz. Bu kararın nasıl ve neden alındığını sorgulamak, bu kararın geri alınmasına dair elimizden geleni yapmak yine bizlere meslek odalarına ve duyarlı Antalyalılara kalmıştır. Biz temiz hava solumak isteyen Antalya halkıyız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'ya sis çöktü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN