Evde düşmeseydi ölebilirdi

Giriş Tarihi: 20.12.2013

Alanyalı Alanay'ı evde düşerek geçirdiği kaza kurtardı. Kalbinde 7 santimlik damar genişlemesi tespit edilen Alanay Memorial Antalya Hastanesi'nde sağlığına kavuştu

Alanya'da yaşayan Nevzat Alanay, evini taşırken banyoda geçirdiği bir kaza nedeniyle gittiği hastanede kalbinde yaklaşık 7 santim çapında bir damar genişlemesi olduğunu öğrendi. Öncesinde hiçbir belirti vermeyen damar genişliği, eğer Alanay bu ev kazasını geçirmeseydi, yırtılarak hayati tehlike yaratabilecekti. Memorial Antalya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü'ne başvuran Alanay'ın genişleyen damarına Op. Dr. Tamer Bakalım tarafından uygulanan kapalı ameliyat yöntemiyle damar eklendi.

ŞANS ESERİ TANIŞTI
Evini taşıdığı sırada geçirdiği bir kaza nedeniyle hastaneye başvurmak zorunda kalan Nevzat Alanay, kendisi için hayati tehlikeye neden olabilecek sağlık problemini şans eseri nasıl öğrendiğini şöyle anlattı: "Ev taşıyorduk. Banyonun duvarından bir şey sökmek için sandalyeye çıktım. Nasıl olduğunu anlamadan yere, sol tarafımın üstüne düştüm. Aslında benim hastaneye gitmeye niyetim yoktu. Çocuklarım ısrar ettiler. Alanya'da gittiğimiz hastanede çekilen filmde, kaburgamda 3 kırık tespit edildi. Tahlillerimde, kalp damarımda da yaklaşık 7 cm çapında bir genişlik olduğunu fark ettiler." Doktorların mutlaka ameliyat olması gerektiği konusunda uyardığı Alanay, bu nedenle Antalya'ya geldi ve ameliyatı için Memorial Antalya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümünden Op. Dr. Tamer Bakalım'a başvurdu.

DAMAR SERTLİĞİ

Nevzat Alanay'ın sağlık durumu hakkında bilgi veren Op. Dr. Tamer Bakalım, damar genişlemesinin, damar sertliğinden kaynaklandığını belirterek, "Yaygın kanının aksine her damar sertliği damarlarda tıkanma yaratmaz. Bazen damarın genişlemesine de neden olur" dedi. Sağlıklı bir damar çapının 2.5-3 cm civarında olduğunu, Nevzat Alanay'da ise bu çapın yaklaşık 7 cm'ye çıkarak oldukça tehlikeli bir durum yarattığını dile getiren Op. Dr. Bakalım, "Damarın içindeki kan basıncı, damar belli bir çapı aştıktan sonra yırtılmasına neden olacak kadar yükselmektedir. Özellikle 5-5.5 santimetreyi aşan genişlemelerde yırtılma riski yükselen basınç nedeniyle katlanarak arttığından, 5.5 cm üstü genişliklere mutlaka müdahale edilmektedir. Çünkü damar yırtıldığı takdirde eğer hasta hastaneye zamanında getirilebilirse çok riskli bir ameliyata alınması gerekir. Zamanında hastaneye getirilemediği durumlarda ise hasta kaybedilir" ifadelerini kullandı.

DAMARA DAMAR EKLENDİ

Kapalı ameliyat ile genişleyen damarın içine 2 adet yapay damar yerleştirdiklerini anlatan Op. Dr. Bakalım, ameliyatın kapalı olarak yapılmasının da hastayı birçok riskten koruduğunu dile getirdi. Op. Dr. Bakalım, "Açık ameliyatlarda kanama riski vardır. Akciğer ya da kalpte problem yaşanabilir. Açık ameliyatlar sonrasında yoğun bakımda kalma ve iyileşme süreleri daha uzundur" diye konuştu. Kapalı ameliyat ile sadece kasığın tek tarafından açılan küçük bir kesi ile 2 adet büyük suni damarı bu kesiden girerek yerleştirildiğini söyleyen Op. Dr. Bakalım, "Nevzat Bey sadece 1 gün yoğun bakımda kaldı, hızlı bir şekilde de iyileşti" dedi.

KALP CHECK-UP'I YAPTIRMAK ÖNEMLİ
Nevzat Alanay'ın yüksek tansiyonu olan ve sigara kullanan bir hasta olarak kan testleri, ekokardiyografi ve efor testlerinin yanı sıra akciğer filminin de çekildiği bir kalp check- up'ından geçmesinin, genişleyen damarının daha erken dönemde teşhis edilebilmesine olarak sağlayacağını da vurgulayan Op. Dr. Bakalım, özellikle risk grubunda olan bireyler için düzenli kontrollerin önemine dikkat çekti. Nevzat Alanay ameliyat sonrasında 45 yıldır içtiği sigarayı tamamen bıraktığını ve tansiyonunu da kontrol altında tuttuğunu söyleyerek "Doktorum bana yeni bir hayat verdi. Yeni hayatımda sağlığıma daha fazla özen göstereceğim" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evde düşmeseydi ölebilirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN