Haluk ÜNCEL: Kök, CHP'nin Kepez adaylarını neden oyaladı?

Giriş Tarihi: 21.12.2013
Çok merak ediyorum; CHP Antalya İl Başkanı Devrim Kök; eğer bugün Kılıçdaroğlu tarafından Kepez adayı olarak ilan edilirse Erdal Öner'i tabanına nasıl takdim edip, anlatacak?
Kendisini inkar ettiği gerçeği ile nasıl yüzleşecek?
Bu ve benzer düşüncelere sadece ben sahip değilim, bu kanıya sadece de ben varmış değilim, birçok CHP'liden bizzat duydum. Öyle fazla uzağa gitmeye de gerek yok. 2012 Mayıs'ına uzanalım ve CHP İl Kongresi'nin kayıtlarına geçmiş tutanaklarına bakalım; acar Başkan Adayı Kök neler söylemiş; neler yazılmış;
- "Hepinize minnettarım.
Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Kendimi tabana beğendirmeye çalışan, parti tabanını merkez sayan bir il başkanı olacağım''
- 'Tabanı aday belirleme sürecine dahil etmezsem, ön seçim yapmazsam, sandık koymazsam istifa ederim'... …Ve sonrası - "Son il kongresinde, 'Biz parti tabanının adayıyız' dedik. Parti tabanının karar mekanizmasına dahil edilmediği bir yöntemi benimsemiyoruz.
Biz yönetime gelirsek, parti tabanını karar mekanizmasına dahil edeceğimizin sözünü verdik"
- "Bu konuda parti tabanımızın hassasiyetini de ayrıca biliyorum. Örgütümüzün de ön seçimden yana tercihleri açık ve net. 19 ilçe başkan ve örgütümüz aynı fikirde ve aynı kararlılıkta. Bu yüzden, ilçe örgütlerimize müracaat etmiş olan aday adaylarımızın katılacağı, partiye kayıtlı tüm üyelerin katılımı ile kapalı oylama, açık tasnif, örgüt yönetimi gözetiminde, MYK denetiminde sandık istiyoruz."
Daha fazlası da var ama yerimiz sınırlı.
Kök'ün en iddialı ve üstüne basa basa dile getirdiği söylemi, İl Başkanı seçildikten hemen sonra yaptığı konuşmadaki 'Tabanı aday belirleme sürecine dahil etmezsem, ön seçim yapmazsam, sandık koymazsam istifa ederim'..." ifadesidir.
Soralım Kök'e; Kepez'de aday belirleme sürecinde tabanı dinlediniz mi?
Kepez'de ön seçim yapabildiniz mi?
Kepez'de sandık koyabildiniz mi?
Eğer bu sorulara "Evet" diyebiliyorsa, söylenecek bir söz yok "Helal olsun adam seçildiği gün ne söylediyse bugün aynısını yaptı. Sözünün eriymiş. Siyasetteki bazı ustaları gibi orası burası oynamıyormuş" der, üstüne bir de tebrik ederiz.
Ama… Kök, bu sorulara yanıt veremiyorsa, dününü inkar etmiş sayılmaz mı?
Partililerini kandırmış bir İl Başkanı durumuna düşmez mi?
Hele hele Kepez gibi CHP'nin kritik pozisyonda olduğu bir yerde gerçek CHP'li aday adaylarını oyalamış olmaz mı?
CHP'nin Kepez aday adaylarından adaylık başvuruşu yaptıkları anda "Öner" gerçeğini gizlemiş olmaz mı? (Sakın ola bu yeni bir gelişme demesin, belgeleriyle gün gün Erdal Öner'in nasıl aday edilme noktasına geldiğini, diğer adayları nasıl oyaladığını önünü koyarım") Kendisinin olası bir Muratpaşa adaylığı için, (eğer gerçekleşirse) Kepez'i takas ettiğini açıklayabilecek mi?
Her şeyden önemlisi, (biraz ağır olacak ama en uygun düşen sözcük olarak bunu kullanmak zorunda kalacağım) utanmadan, mahcup olmadan Kepez'deki partililerinin gözlerine içine baka baka Erdal Öner'in elini kaldırmayı sindirebilecek mi?
Bu konu ile alakalı olarak, Öner'i protesto etmek amacıyla CHP'nin önünde çadır kuracağı öne sürülen partililerini ziyaret edip, gönüllerini alabilecek mi? Şimdilik bu kadar…


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haluk ÜNCEL: Kök, CHP'nin Kepez adaylarını neden oyaladı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN