Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğa savaşçıları göz açtırmıyor

Giriş Tarihi: 24.12.2013

Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü ekipleri, avcılık faaliyetlerinin yapıldığı Burdur ve ilçelerinde kaçak avcılıkla mücadeleyi yoğun şekilde sürdürüyor

Burdur'da son bir ay içerisinde iki Vaşak'ın öldürülmesiyle birlikte Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü ekiplerinin Burdur merkez ve ilçelerindeki kaçak avcılıkla mücadeleyi arttırdı. Sabah erken saatlerde Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü'nde toplanan ekipler, arazi araçlarıyla av faaliyetlerinin yapıldığı bölgelere gidiyor. Burada denetimlerde bulunan ekipler, kaçak avlanan avcılara cezai işlem uyguluyor. Denetimler sırasında karşılaşılan yasa dışı avlanan 2 kişinin kullandığı tüfeklere el konuldu, haklarında yasal işlem uygulandı.
24 SAAT DENETİM

Denetimlere katılan Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü Burdur Şube Müdürü Tamer Yılmaz, av sezonu içinde ve dışında sürekli etkin denetimlerde bulunduklarını söyledi. Özellikle tavşan, keklik, bıldırcın ve üveyik gibi av hayvanları bakımından potansiyeli yüksek olan Burdur'a, Antalya, Isparta, Fethiye, Muğla, İzmir gibi yerlerden çok sayıda avcının geldiğini ifade eden Yılmaz, "Bu yıl yaptığımız denetimlerde 215 kişiye Kara Avcılığı Kanununa Muhalefet suçundan yaklaşık 80 bin lira para cezası verildi. Avda kullanılması yasak 25 silah, 2 traktör, bir motorsiklet ile bazı aletlere de el konuldu ama biz bunu bir başarı olarak görmüyoruz. 'Ne kadar çok ceza, o kadar başarı' anlamında algılanmasın. Çünkü asıl amacımız caydırıcılık" dedi.

DENETİMDE YAKALANDI

Yılmaz, "İsteyen vatandaşlara eğitim, avcı olmak isteyenlere avcılık belgelerini veriyoruz. İstiyoruz ki avcılık yapılacaksa bilinçli yapılsın. Kaz zannedilerek flamingo, yaban domuzu zannedilerek vaşak vurulmasın" şeklinde konuştu. Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü'nün tek kadın av koruma kontrol memuru Nebahat Ongun ise kadınların arazi şartlarında erkeklere göre biraz daha sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi. Denetimde kaçak avlandığı tespit edilen Musa Erol'a işlem yapıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğa savaşçıları göz açtırmıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN