Doğalgaza zoraki geçiş yaptırılacak

Isparta Valisi Özkan'ın talimatıyla olağanüstü toplanan Mahalli Çevre Kurulu, hava kalitesi için gerek görüldüğü takdirde doğalgaza geçişi mecbur kılan kararlar alabilecek

Giriş Tarihi: 24.12.2013
2012-2013 kış sezonunda partikülmadde değerleri açısından uyarı eşiğini 5 kez aşarak, Türkiye'de hava kalitesi en düşük 10 il arasında yer alan Isparta'da bu durum Mahalli Çevre Kurulu'nun, (MÇK) daha kışın başında olağanüstü toplanmasını sağladı. MÇK, iki ayarı denetim ekibi kurulması, ateşçilerin 20 bağımsız bölümden fazla ateşleme yapamaması, 10'dan fazla işçi çalıştıran işyerlerine doğalgaz mecburiyeti getirilmesi gibi kararlar aldı.

VERİLER BİZE UYARIDIR

Son MÇK toplantısına başkanlık yapan Vali Yardımcısı Tahir Demir, Isparta'da gözle görülür bir kirlilik olduğunu söyledi. Demir, "Son yayınlanan verilerde ilimizin partikül madde oranında 2012-2013 sezonunda 5 kez uyarı seviyesini aştığı görüldü. Sayın Valimizin talimatıyla MÇK toplandı ve alınması gereken kararlar alındı. Bu veri bülteni incelendiğinde Isparta'nın hava kalitesi yönünden olumsuzluk yaşadığı uyarı eşiğinin 5 kez aşıldığı ortada. Bu bizim için uyarıdır. En önemlisi hava sirkülasyonunun yeterli olmadığı günlerde aynı eşiğin aşılacağı tahmin edilmektedir" dedi.

BAZI GÜNLER YETERLİ DEĞİL

Bazı günler havanın kalite yönünden iyi olmasının yeterli olmadığına vurgulayan Demir, "Bizim için önemli olan kış ve yaz hava kalitesi değerlerinin yakın olmasıdır. İlimizde eski binaların özellikle kazanların iyi yakılmaması ve yeterli oksijen alamayan kazanlarda tam yanmayan kömürlerin gazlarının kaçımı hava kalitemizi düşürmektedir. Isparta'nın bu kaderi yaşamaması için halkın doğalgaza meyletmesi gerekir. Kamu kurumları için de bu geçerlidir. Doğalgaza geçilirse hava kalitesi artar diye düşünüyoruz" diye konuştu.

MECBUR TUTULUR
"MÇK'nın doğalgaza geçmeyi mecbur bırakacak yaptırımlar konusunda karar alma yetkisi var mı?" şeklindeki soruya da yanıt veren Demir, "MÇK alacağı kararlarında öncelikle uygulanabilir olmasına bakıyor. İşin gerçeği bazı vatandaşlar maddiyat ve teknik yönden haklı olmadıkları halde doğalgaza geçmiyor. MÇK kararında bir yıl içinde doğalgaza ulaşabilen tüm kamu kurum ve kuruluşlarının geçmelerini zaruri tuttuğu gibi doğalgaza ulaşabilen vatandaşımızın işyerlerinde ve konutlarında da kullanmaları için yakın zamanda mecbur tutulabilir. Eğer yapmazlarsa kendileri ve komşularına kötülük yaparak kendilerini zehirlemiş olurlar. Isparta'yı yaşanabilir şehir yapmak istiyorsak işe havasından başlamalıyız. Havası kirli bir şehrin diğer değerlerini konuşmak o kadar da öncelikli değildir" dedi.

UMARIM VATANDAŞ UYAR
Şehrin hava kirliliğinde nispi bir iyileşme olduğunu ama bunu yeterli görmediklerini kaydeden Demir, "Vatandaşın duyarlılığı ise çok az. Zaten duyarlı vatandaş doğalgaza geçiyor. Geçmeyenler hakkında verilecek kararlar elbette onları zora koşacaktır. Ama ben vatandaşın bu kış sezonu bitimine kadar bu çağrımıza uyacağına inanıyorum. Şehirde doğalgaz çekebilecek teknik servislerin de yeterli olması lazım. Herkese aynı anda doğalgaza geç diye mecburiyet koşarsak şehir boğulur, vatandaşa haksızlık etmiş oluruz. Doğalgaza geçilmesi illaki gereklidir. Ama geç kalanlar kendileri kaybeder. Şimdilik yaptırım söz konusu değil ama gelecekte olabilir. Biz sürekli şehirdeki doğalgaz abonelerini sayısını izliyoruz. İyi bir trend yakalayamazsak mecburiyet gündeme gelecektir. Doğalgaza geçmek için maddi durumu iyi olmayanların SYDV'ye başvurabileceklerini belirttiler" diye konuştu.

KİRLİLİK GÖZLE GÖRÜLÜYOR
Geçen yılın Kasım ayına göre bu yılın aynı döneminde kükürt dioksit ve partikül madde oranındaki azalmanın kimseyi yanıltmamasını isteyen Vali Yardımcısı Demir şunları söyledi: "Daha Aralık ayı verileri gelmedi. Görünen köy kılavuz istemez. Net olarak şehirde kirlilik gözle görülüyor. Teknik araçlarla da ölçülüyor. Her il kendi şehrine doğalgaz gelsin diye mücadele ediyor. Ama doğalgaz gelen Isparta'da yüzde 33 seviyesinde konutlar doğalgaza kavuşmuş. Üçte ikisinde henüz doğalgaz olmaması bizi alarm verdirecek şekilde harekete geçirmeye zorluyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğalgaza zoraki geçiş yaptırılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN