Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ortalık toz duman

Giriş Tarihi: 24.12.2013
Bugün Pandora'nın Kutusu, yine çok konuşulacak olaylar ve iddialarla dolu. Erdal Öner'in Kepez adaylığı konusu daha çok su kaldıracağa benziyor. Bir yandan da CHP'de adayların belirlenme işinin uzaması dedikoduyu ayyuka çıkarıyor.

HALKA NE DİYECEKLER?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun hafta sonunda Antalya'da Kepez Belediye Başkanlığı'na aday olarak Erdal Öner'i, PM toplantısı sonrası Ankara'da Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak Mustafa Akaydın'ı açıklaması partililer arasında homurdanmayı ve bölünmeyi arttırdı. Öner'in Kepez'e adaylığı konusunda CHP'li bir duayenin söyledikleri hayli düşündürücü. Duayen diyor ki: "Erdal Öner Ak Parti'den Kepez Belediye Başkanı iken hakkında suç duyurusunda bulunan CHP, sahaya inildiğinde Erdal Öner'i halka nasıl izah edecek? Erdal Öner masumdu, biz iftira attık mı diyecek, yoksa bizimle beraber yarım kalan usulsüzlüklerine devam edecek mi diyecek?" Bu sorular daha çok ama cevabını verecek olan ise CHP'liler adına İl Başkanı Devrim Kök. Şimdi Kök'e CHP'liler soruyor, "Erdal Öner Ak Parti'de Belediye Başkanı iken yanlışlar yapmış mıydı, yapmamış mıydı?"

İSTİFALAR BAŞLADI
CHP'de Erdal Öner krizi yaşanırken partililerin geçen Cuma günü parti binası önünde yapacağı çadırlı eylemin duyurusu telefon mesajları ile herkese iletildi. Hemen kısa bir süre sonra ise il yönetiminden bir grup, bütün partililere "Türkiye'nin içinde bulunduğu durum ortadayken partimiz kimi aday gösterirse arkasında durmalıyız. Saat 14.00'te il binası önünde yapılacak eylem iptal olmuştur" mesajı geçildi. Bu mesaja rağmen sayıları azımsanmayacak bir grup partili eylemi gerçekleştirdi. Tam bu mesaj tartışmaları yaşanırken Kepez Belediye Meclis Üyesi aday adayı Av. Dilek Özmen cep telefonundan bir mesaj atarak aday adaylığından istifa ettiğini duyurdu. Bu istifaların arkasının geleceğinin ilk işareti olarak yorumlandı.

EVCİLMEN NEREYE GİDİYOR?

CHP Antalya'daki adaylarını belirleme işini o kadar savsakladı ki ortalık toz duman oldu. Aday adayları neredeyse birbirini boğazlayacak duruma geldi. Tabii ki mecazi anlamda. CHP'nin yaptığı bu yanlış, dedikodu kazanını kaynattıkça kaynattı. Böyle olunca da kaynayan kazan taştı, taştı, taştı. Ortada dolaşan en çarpıcı iddia ise Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen hakkındaki oldu. Söylenen o ki Süleyman Evcilmen CHP'den aday gösterilmeyeceğine kanaat getirince, ilk partisi DSP'ye başvurmuş ve oradan aday olmak istediğini bildirmiş. Ancak DSP il yönetimi kendisini kibarca reddetmiş. Kazan kaynıyor ya, taşanlar arasında daha neler var neler? Bir başka iddia ise şöyle: Evcilmen, DSP'den hayır yanıtı alınca bu kez de Muratpaşa adayı istifa eden MHP'ye yönelmiş. Söylentiyi yayanlar diyor ki "Evcilmen MHP'den de hayır yanıtı alırsa bağımsız adaylığını açıklayabilir."

SİYASETİ KİM BİLMİYOR
CHP İl Başkanı Devrim Kök'ün her defasında "Siyaseti bilmiyor" diye suçladığı Mustafa Akaydın PM tarafından yeniden Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı gösterildi. Bir ara Büyükşehir adaylığı için Kök'ün adı bile konuşulurken Akaydın'ın aday olarak açıklanması bazı soru işaretleri yarattı. Aday adaylığı başvuru sürecini hem ilde hem ilçelerde iyi yönetemediği ortaya çıkan Kök'ün, Hoca Mustafa'nın ince ayar siyasetinin kurbanı olduğu kesinleşmiş oldu. Kök'ün bundan sonra Antalya siyasetinde Hoca'nın gölge il başkanı olarak hatırlanacağı ileri sürüldü.

SON ATAKLAR
CHP MYK'da belirlenen belediye başkan adayları Parti Meclisi'nde görüşüldüğü sırada, CHP Muratpaşa Belediye Başkan Aday Adayı Murat Bulat, e-maille basın kuruluşlarına gönderdiği son dakika haberiyle kendisinin Muratpaşa Belediye Başkan Adayı olduğunu duyurdu. Muratpaşa Belediye Başkanı ve adayı Süleyman Evcilmen'in yerine Av. Murat Bulat'ın aday gösterildiği haberi CHP örgütünde şaşkınlığa neden oldu. Ama gerçeğin bu olmadığı kısa süreli telefon diplomasisi ile ortaya çıktı. Bulat'ın, diğer aday adaylarının kendilerini kesin adaymış gibi göstermelerine karşı ani bir hareketle atağa kalktığı ortaya çıktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ortalık toz duman
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN