Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uçuş yasağı mahkemelik

Yamaç Paraşütü Pilot Kooperatifi Faralya Uzunyurt köyünden uçuş izni verilmemesi üzerine konuyu yargıya taşıdı

Giriş Tarihi: 25.12.2013
Fethiye'de, Yamaç Paraşütü Pilot Kooperatifi, kendilerine Faralya Uzunyurt köyünden uçuş izni verilmemesi üzerine konuyu mahkemeye taşıdı.

3 MİLYON LİRA KAYIP

Dünyanın en gözde yamaç paraşütü merkezi olan Ölüdeniz Babadağ'dan Belceğiz Plajı'na uçuşlar yapan Ölüdeniz'deki yamaç paraşütü pilotları yaz-kış zaman zaman havanın kötü olduğu durumlarda uçuş yapamayınca Faralya Uzunyurt köyündeki 900 metrelik alternatif pisten uçuş yapmak istiyor. Fethiye Kaymakamlığı tarafından güvenlik tedbiri olmadığı gerekçesiyle 900 metrelik pisten uçuş izni verilmemesi tartışmalara yol açtı. Yasak nedeniyle son 3 yılda en az 20 bin uçuşun yapılamadığı ve bu yüzden 3 milyon lira kayıp oluştuğu ileri sürüldü.

KAÇAN AVRUPALI YILLARCA GELMİYOR
Faralya Uzunyurt köyündeki 900 metrelik pistin yamaç paraşütü pilotlarına açılabilmesi için alınan yasaklama kararına karşı Ölüdeniz Yamaç Paraşütü Pilot Kooperatifi olarak Muğla Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurduklarını belirten Kooperatifi Başkanı Celal Yıldız, son 3 yıldır 900 metrelik pisten uçuşa izin verilmediğini belirterek pilotlar olarak Muğla Bölge İdare Mahkemesine yürütmeyi durdurmak için başvurduklarını söyledi. Kooperatif Başkanı Yıldız, "Maddi kaybın yanı sıra Avrupa ve diğer ülkelerden gelen single pilotlar da bazen günlerce bekleyip kötü hava şartları nedeniyle uçuş yapamadan ülkelerine dönünce bir daha senelerce gelmiyorlar. Böyle olunca kaybın telafisi mümkün olmuyor. Biz yasağın kaldırılmasını isiyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uçuş yasağı mahkemelik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN