Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yerli tohum bir devri bitirdi

Giriş Tarihi: 26.12.2013
Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) Bahçe Bitkileri Daire Başkanı Nejdet Kaplan, sebzede 2004 yılında yüzde 10 olan yerli hibrit tohum oranının 2013 sonu itibarıyla yüzde 50'ye ulaştığını bildirdi. Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM) tarafından düzenlenen Sera Günü'nde, F1 Hibrit Sebze Çeşit ve Nitelikli Hat Geliştirme Projesi kapsamında patlıcan ve biberde geliştirilen yerli hibrit çeşit adayları, sektör temsilcilerine tanıtıldı.

İTHALATA DAYALI SİSTEMDİ
BATEM'in Serik ilçesindeki seralarında düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Kaplan, gıda güvenliğinde en önemli faktörlerden birinin tohum olduğunu söyledi. Türkiye'nin yakın geçmişe kadar tohuma yeterli önemi vermediğini dile getiren Kaplan, gerek sebze gerek tarla bitkileri tohumculuğunda daha çok ithalata dayalı bir gelişim sürdürüldüğünü kaydetti.

YERLİ ÜRETİM YÜZDE 50 OLDU
Şu anda birçok tarla bitkisinde tohumun tamamının yurt içinde üretildiğini vurgulayan Kaplan, "Sebzede 2004 yılında yüzde 10 olan yerli hibrit tohum oranı 2012 yılı sonunda yüzde 45'lere, bugün ise yüzde 50'ye ulaştı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yerli tohum bir devri bitirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN