Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beyaz altın, eski günlerini arıyor

Antalya'da 1987-88 yıllarında 105 bin ton pamuk üretimi yapılırken, 2008-2009 yıllarında üretim 8 bin tonlara kadar düştü. Son yıllarda ise 18-20 bin ton üretim gerçekleştiriliyor

Giriş Tarihi: 27.12.2013
Tekstilin hammaddesini oluşturan ve 'beyaz altın' olarak nitelendirilen pamuğun Türkiye'deki üretim alanının ve miktarının son yıllarda düştüğü, bu nedenle ithalatın arttığı bildirildi. Antalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Antbirlik) Genel Müdürü Atila Diniz, 20 Eylül'de başlayan pamuk üretim sezonunun 31 Ocak 2014'e kadar devam edeceğini, bu dönemde 18 bin 500 ton kütlü pamuk toplanacağını söyledi. Üreticilere kilogram başına 2,05 liradan ödeme yapıldığını bildiren Diniz, bu fiyatın diğer kooperatiflerin verdiğinden yüksek olduğunu, bunun üreticiler açısından da olumlu karşılandığını kaydetti. Antalya'da 3 bine yakın üreticinin 50 bin dekar civarında alanda pamuk üretimi yaptığını anlatan Diniz, üretilen pamuğun hepsini kooperatiflerininaldığını, üreticilerin her açıdan desteklendiğini ifade etti.

TÜKETİMİ KARŞILAMIYOR

Pamuğun 1980'li yıllara göre değer kaybettiğine dikkati çeken Diniz, "1987- 88 yıllarında Antalya'da 105 bin ton pamuk üretimi yapılırken, 2008-2009 yıllarında üretim 8 bin tonlara kadar düştü. Son yıllarda ise 18-20 bin ton civarında üretim gerçekleştiriliyor. Geçen yıl da 23 bin ton pamuk alımı gerçekleştirmiştik" dedi. Pamuğun ülke ekonomisi açısından önemine işaret eden Diniz, şöyle devam etti: "Türkiye'de pamuk üretimi 400 bin ton ile 700 bin ton arasında değişiyor. Tüketimimiz ise 1,3 milyon ton civarında. Maalesef üretimimiz tüketimi karşılamıyor, bazen yarısı, bazen üçte biri oranında üretim yapılıyor. Bu da son dönemde 2 milyar dolarlık pamuk ithalatı gerçekleştirmemize neden oluyor."

PAMUĞA TEŞVİĞİN ARTTIRILMASI İSTEĞİ
Diniz, pamuk üretiminde gübre, mazot, işçilik maliyetlerinin üretici tarafından yüksek bulunduğunu, bu durumun üretimi düşürdüğünü vurgulayarak, pamuk fiyatlarının da üreticileri destekler nitelikte olmadığını kaydetti. Diniz, pamuğun, katma değeri yüksek bir ürünolduğunu belirterek, "Bu açıdan pamuk üretiminin desteklenmesi gerekir. Üretimi artıramazsak ithalata bağımlı oluruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beyaz altın, eski günlerini arıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN