Türkiye'nin en iyi haber sitesi

1 milyon liralık elma tesisi açıldı

Eğirdir'de BAKA desteği ile 1 milyon liraya kurulan tesiste 17 ton elma işlenebilecek

Giriş Tarihi: 28.12.2013
Isparta'nın Eğirdir ilçesi Yukarı Gökdere köyüne Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın (BAKA) desteğiyle bölgenin en büyük elma tasnifleme tesislerinden biri kuruldu. Törenle açılışı yapılan tesis, bir milyon TL'ye mal olurken saatte 17 ton elmayı çap, gramaj, renk ve tat açısından tasnifleyebiliyor. Yukarı Gökdere Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Elma Seçme, Tasnifleme ve Paketleme Projesi, BAKA'nın 2012 Tarıma Dayalı Sanayi Mali Destek Programı'ndan 362 bin 938,45 TL hibe desteği almaya hak kazandı. Kooperatif, BAKA'nın desteğiyle 1 milyon TL yatırım ile Batı Akdeniz'in en büyük elma tasnif tesislerinden birini faaliyete geçirdi.

17 TON İŞLEME KAPASİTELİ
BAKA'nın desteğiyle günün şartlarına uygun olarak elma üretimine geçtiklerini belirten Yukarı Gökdere Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mehmet Özdemir, "Bilim ve tekniğin de yanımızda olmasını istiyoruz. Bizler bu tesisi kooperatif üyelerimizin ve köy halkımızın destekleriyle kurduk. BAKA, projemizi kabul etti ve desteğini de alıyoruz. Bu tesis elma seçiminden doğacak hataları en aza indirmek için kuruldu. Saatteki işleme kapasitesi 17 tona kadar çıkabilmektedir" dedi.

REKATEBİ ARTIRACAK
Dünya nüfusunun 7 milyar olduğuna dikkat çeken Isparta Vali Yardımcısı Tahir Demir, "Tarımın alt yapısı geliştikçe, buna paralel verimimiz de artıyor" diye konuştu. Eğirdir Kaymakamı Dr. Yalçın Yılmaz da, BAKA'nın desteğiyle kurulan tesisin rekabet gücünü artıracağını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1 milyon liralık elma tesisi açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN