Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Futbol turizminde rakiplerimiz arttı

Antalya'daki 142 futbol sahası, dünyanın dört bir yanındandan gelecek bin 300 takımın kamp dönemi antrenman yeri olacak. Ancak İspanya, Katar, BAE, Portekiz, Dubai ve İsrail Antalya'nın payına göz dikti

Giriş Tarihi: 28.12.2013
Anntalyalı turizmcilerin kendiliğinden ortaya çıkardığı ve yılda 60 milyon dolar gelir elde ettiği futbol turizmine, İspanya, Katar, BAE, Portekiz ve İsrail de göz dikti. Ocak-Mart ayında 1300 futbol takımını ağırlamaya hazırlanan Antalya otelleri, yurt dışındaki rakiplerin artması nedeniyle alarma geçti. Spor Turizmi Birliği Derneği Başkanı Ferit Turgut, kamp sürecinde Türk Hava Yolları ana sponsorluğunda Turkish Airlines Futbol Kupası yapılacağını duyurdu. Bölgenin cazibesinin arttırılması bakımından bu tür organizasyonların daha önce planlanması ve tanıtımının zamanında yapılması gerektiğini vurgulayan Turgut, bu konuda biraz geç kalındığını söyledi.

RAKİPLERİMİZ ARTTI
Yaklaşık 3-4 yıldan beri kamp rakamının 1300 takımdan yukarıya taşınamadığından yakınan Turgut, bunun nedeninin İspanya, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerin bu organizasyonları fuar havasında yapmaya başlamasına bağladı. Geçen yıl Portekiz'in çok atak davrandığını hatırlatan Turgut, bu yıl ise İspanya, BAEi ve Katar'ın çok atak davrandığını açıkladı. Bu yıl İsrail'in de pazara girdiğini ve çok ünlü takımları ülkesine çektiğini belirten Turgut, "Rusya'dan büyük takımların İsrail'de kamp yapacağını duydum. Futbol turizmini geliştirmek ve diğer ülkelerle rekabet edebilmek için saha ve hizmet standartlarını geliştirmemiz gerekiyor" diye konuştu.

ÜNLÜ TAKIMLAR
Bölgede tek eksiğin çok popüler takımların Antalya'ya getirilememesi olduğuna işaret eden Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık ise "THY gibi firmaların ana sponsor olduğu futbol kulüpleri var. Bu firmaların desteği ile bu takımları getirmek ve bölgenin cazibesini arttırmak gerekiyor" dedi. Ayık, bir takımın en az 40 kişi ile geldiğini, bunun da kış sezonunda büyük önem taşıdığını vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Futbol turizminde rakiplerimiz arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN