Hem felçten hem de kalp krizinden kurtuldu

Koroner arter hastalığı tespit edilen hasta Medical Park Antalya Kalp Hastanesi Direktörü Prof. Dr. Okutan tarafından sağlığına kavuşturuldu

Giriş Tarihi: 29.12.2013
Rahatsızlığı nedeniyle, Medical Park Antalya Kalp Hastanesi'ne başvuran Sertaç Tayfur Çaçur, yapılan tetkikler sonucunda, hem şah damarında hem de kalp damarında daralma tespit edilerek Prof. Dr. Hüseyin Okutan ve ekibi tarafından ameliyata alınarak sağlığına kavuşturuldu. Hasta operasyonla hem felç olmaktan hem de kalp krizinden kurtulmuş oldu.

BİRİNCİ ÖLÜM NEDENİ

Operasyonu gerçekleştiren Prof. Dr. Okutan, koroner arter hastalığına bağlı ölümlerin hala tüm ölümler içinde birinci sırada yer aldığını belirterek, "Felç ise, 65 yaş ve üzeri grupta yüzde 10 arasında görülmekte, bunların yaklaşık yüzde 80'i şah damar tıkanıklığına bağlı gelişmektedir. Aynı zamanda mevcut bir şah damar tıkanıklığı, yüksek olasılıklı bir kalp damar tıkanıklığının da göstergesidir. Bu iki damarın tıkanıklığının oluşumunda ayrı risk faktörleri (ileri yaş, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, şeker hastalığı, sigara, stres vb) rol oynamakta olup ileri yaş grubunda hayat standartlarında ciddi düşüş ve ölümlere sebep olurlar" dedi.

İKİ MÜDAHALE BİRDEN
Prof. Dr. Okutan, günümüzde bu iki durumun aynı hastada tespiti halinde, eş zamanlı olarak, hem şah damar içindeki daralma açıldığını hem de kalp damarlarına bypass yapılarak kalbin yeniden kanlanmasının sağlandığını belirterek, "Dolayısıyla hasta bu cerrahi ile geçirebileceği muhtemel bir felç ve kalp krizinden korunmuş olur" diye konuştu. Sağlığına kavuşan Çaçur ise ameliyat ekibine teşekkür etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hem felçten hem de kalp krizinden kurtuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN