Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Deprem ders olsun

Hafta sonu Antalya'da yaşanan 6 şiddetindeki deprem binaların depreme dayanıklılığını gündeme getirirken kentsel dönüşüme başlanması önerildi

Giriş Tarihi: 30.12.2013
Antalya Körfezi'nde önceki gün saat 17.21'de yaşanan 6.0 büyüklüğündeki deprem ve onun ardından yine Akdeniz'de oluşan büyüklükleri 2.7 ile 4.2 arasında değişen 13 artçı sarsıntı kentteki mevcut bina stoğunun sağlamlığını tekrar gündeme getirdi. Bundan iki hafta önce de Akdeniz'de peş peşe meydana gelen 4 deprem aynı sorunu gündeme getirmişti. Antalya'da 2004 yılında yarısı kent merkezinde olmak üzere 119 kamu binası incelenmiş ve bunların yüzde 70'inin depreme dayanıksız olduğu 13'ünün de yıkılması gerektiği sonucuna varılmıştı. 2004'teki bu çalışmadan sonra hiç bir bina ile ilgili çalışma yapılmadı.

YAPI DENETİMİ YOKTU

Antalya'da 1994 yılına kadar yapılan binalarda hazır beton kullanılmadığı, 2001 yılına kadar da yapı denetimi uygulamasının olmadığı biliniyor. Bu nedenle kentte 2001 yılından önce yapılan binaların riskli kabul edilmesi gerekiyor. Antalya'ya sert bir uyarı şeklindeki son depremden sonra kenti yönetenlerin 2001'den önce yapılan binaların depreme dayanıklılığını ölçecek bir proje geliştirmesi isteniyor. Uzmanlar ise böyle bir inceleme başlatılıncaya kadar vatandaşlara kendi binalarını gözle kontrol etmelerini tavsiye ediyor. Uzmanlar kolon-kiriş birleşim noktalarında ve duvarlarda ağ şeklinde çatlamalar olup olmadığına ve binanın dış cephesinde sıva kaplamasının yerinde olup olmadığının kontrol edilmesini ve özellikle bodrum veya zemin kattaki kolonların gözle takip edilmesini öneriyor.

ŞAHİN HOCA UYARMIŞTI
Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şakir Şahin, iki hafta öncesi depremlerin ardından yaptığı açıklamada, "Bunlar bölgedeki tektoniğe bağlı, normal gelişen depremlerdir. Akdeniz açıklarında bu büyüklükte depremler beklenmelidir" diye konuşmuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Antalya'nın acil kentsel dönüşüm kapsamına alınan 45 ilden biri olmadığını belirten İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Cem Oğuz, yerel kurumlarla kendi kentsel dönüşümümüzün yapılması gerektiğini söyledi. Ulaşım master planı ile nazım imar planının hazır olduğunu belirten Oğuz, kentsel dönüşüm için sadece deprem master planı gerektiğini belirtti. Üç planın masaya yatırılarak kentsel dönüşüm yapılması gerektiğini savunan Oğuz, "Baskı yapmamız sonucu 2005 yılında deprem master planı çıkartılması kararını Büyükşehir Belediyesi'ne aldırdık. Tam ihaleye çıkılacakken ne olduğunu anlayamadan konu kapandı. Antalya'nın acil deprem master planına, bunun için de yapıların incelenmesine ihtiyaç var" dedi.

SAĞLAM YAPI UYARISI GELDİ
Antalya'daki depremin ardından bir uyarı da İTÜ Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan'dan geldi Antalya'da yüksek yapıların sığ temeller üzerinde yapılmakta olduğunu savunan Ercan, "Çökelez kayaları içinde büyük boşluklar büyük sorunlar çıkarabilir. Bu nedenle özellikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Antalya Belediyesi'ni sağlam yerde sağlam yapı için uyarıyorum" değerlendirmesinde bulundu. Ercan, Güney Toroslar, Elmalı Yarımadası ve Antalya'nın son 4 yıldır irili ufaklı depremler üretip, aşırı gerilmeyi uyardığını ifade ederek, bu bölgede depremlerin 2005'ten beri arka arkaya gelmeye başladığını anlattı. Kıbrıs ile Güney Ege yaylarının karaya çıktığı yerlerde yakın geçmişte yaşanan yıkıcı depremleri; Finike-1926-6.9, Muğla-1941-6.0, Muğla-1941-5.7, Fethiye 1957-7.1, Köyceğiz-1956-5.7, Marmaris- 1961-6.5 ve Fethiye-1969-6.2 olarak sıralayan Ercan, şöyle devam etti: "Deprem beklentisi ile çığım (hasar), yer davranışı ile yapı dayanıklılığı özelliklerine bakarak bu bölgede en çekinceli yerleşim sıralaması şöyledir; Fethiye, Köyceğiz, Kaş, Göçek, Marmaris, Bodrum, Finike, Antalya, Mersin, Adana, Osmaniye, Hatay. Bu bölgedeki yapıların 7,3'lük depreme dayanacak ölçüde yapılması gerekir. Var olan yapıların ise bu koşulları sağlayıp sağlamadığı araştırılmalıdır.

DERS ALMALIYIZ
Önceki günkü deprem sırasında Antalya'da bulunan AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'nın güvenli bir bölge olduğunu fakat her şeye rağmen tedbirin elden bırakılmaması gerektiğini söyledi. Çavuşşoğlu, "Bölgemizde bugün de bir deprem oldu. Aldığımız bilgilere göre ciddi bir hasar ve can kaybı olmadı. Yakın zamanda bir deprem daha olmuştu. Antalya haritalarda en güvenli yerlerden birisi. Güvenli diye de tedbiri elden bırakmamamız lazım. Bu depremden ders almamız ve tedbirlerimizi almamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

ESKİ BİNALAR
Antalya Valisi Sabahattin Öztürk ise deprem sonrası yaptığı açıklamada makamında çalışırken depremi oldukça hissettiğini belirterek "Elimize ulaşan bir hasar bilgisi yok. Makam odada çalışıyordum, çok hissettim. 2. katta bu kadar hissettiysem yüksek apartmanlarda daha çok hissedilmiştir. Uzun sürdü, süre veremiyorum ama uzun sürdü. Antalya 2. derecede deprem bölgesi olarak belirlendi. Ancak eskiye dair binalarımızın gözden geçirilmesi lazım. Herkesin tedbirler alması gerekiyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deprem ders olsun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN