Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haluk ÜNCEL: Erdoğan'ın Antalya hassasiyeti

Giriş Tarihi: 30.12.2013
Ak Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Menderes Türel, Cumartesi günü seçim çalışmalarını başlattı. Havalimanı'nda Bakan ve Ak Parti'nin üst düzey yöneticileriyle birlikte Antalyalılar ile bir buluşma gerçekleştirildi, sonra "İstikamet Kepez Arena" denilerek 'Büyük Antalya Büyük Hedefler' başlıklı toplantıya geçildi. Antalya'ya gelen Ak Parti ekibinde Menderes Türel'e eski Meclis Başkanı, Adalet Bakanı, Antalya Milletvekili Mehmet Ali Şahin, eski Savunma Bakanı Antalya Milletvekili Vecdi Gönül, eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Avrupa Birliği Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu eşlik etti. Ekibe, İl Başkanı Mustafa Köse, Antalya Milletvekilleri Hüseyin Samani, Sadık Badak, Gökçen Özdoğan Enç, Ak Parti Kadın ve Gençlik Kolları Başkanları ve teşkilat mensuplarıyla, vatandaşlar da Antalya'dan iştirak ettiler.
***

Antalya Havalimanı'ndan başlayarak gelişen süreçte verilen mesajlara gelmeden önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Antalya hassasiyetine' bir göz atalım… Türel'in 2004-2009 yılları arasında Başkanlık yaptığı dönemde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Antalya'ya hayırlara vesile hizmetlerin açılış törenleri için 28 kez gelmişti. Her defasında da yeni icraatların önünü açacak girişimleri başlatmıştı. Başbakan'ın bu 'Antalya hassasiyeti' sonraki dönemde de sürdü.
Antalya'yı ihmal etmedi, aksine sahiplendi.
İl Özel İdaresi ödenekleri ve belediyelerin İller Bankası payları, bazı Ak Partili belediyelerle kıyaslandığında kesintilere uğramadan sürdü.
Başbakan bu zaman zarfındaki hassasiyetinde, ilk hamlesini eski Belediye Başkanı Menderes Türel'i önce Milletvekili daha sonra da Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı yaparak devam ettirdi.
Bir sonraki hamle de; Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu'yu Avrupa Birliği Bakanı yapmak oldu.
Ve Başbakan son ve önemli hamlesini gerçekleştirdi, kamuoyunda Bakanlık çerçevesinde ismi geçen Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel'i Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı gösterdi.
***

Tüm bu gelişmelerden sonra Başbakan'ın mesajı açık ve netti; "Antalya'yı istiyorum"… Mesajın satır aralarını da doldurmuştu Başbakan açıkça; "Antalya benim içim önemli. 2004'te bir Antalya evladını Belediye Başkan Adayı gösterdim, beni mahcup etmedi. 2007 ve 2011 Genel Seçimlerinde Bakanlarımı Antalya Milletvekili adayı olarak gösterdim.
Sizin öz be öz Antalya evlatlarınız Menderes Türel ile Mevlüt Çavuşoğlu'yu Ak Parti'nin tepesinde en önemli görevlere getirdim.
Antalya hassasiyetimde en ufak bir değişme olmadı. Şimdi sıra sizde, Antalya'yı bir kez daha Merkezi Hükümet ile buluşturun" diyordu…
***

İşte Başbakan'ın Antalya ile ilgili bu düşüncelerinin ilk safhası Cumartesi günü gerçekleşti. Antalya için birlik ve beraberlik isteyen Recep Tayyip Erdoğan'ın bu beklentisi Antalya Havalimanı'nda başladı. Antalya'nın iki önemli ismi Menderes Türel ve Mevlüt Çavuşoğlu aprona indikleri andan itibaren ele ele verdiler, Havalimanı'nda bekleyen partililerini böyle selamladılar. Kepez Arena'da da aynı tablo sürdü, Türel, Çavuşoğlu el ele salona girdiler.
Podyumu böyle turladılar. Ak Partililerin özlediği ve beklediği tablo teşekkül etti. Kepez Arena'da Büyükşehir'in müjdesi böyle bir ortamda verildi.
Sonrası mı ?
Satır aralarında büyük ayrıntıların bulunduğu konuşmalar da Çarşamba'ya…

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haluk ÜNCEL: Erdoğan'ın Antalya hassasiyeti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN