Antalya'da özel sanat yaşamıyor

Sanatın başkenti olarak lanse edilen Antalya'da özel sanat topluluğu kuranlar, kepenkleri kapatmaktan kurtulamıyor

Giriş Tarihi: 1.1.2014
Kenti yönetinlerin birçok kez 'sanatın başkenti' yakıştırması yaptığı Antalya'da özel sanat topluluğu kuranlar, iflas etmekten kurtulamıyor. Merkez nüfusu 1 milyon olan ve birçok büyük şirketi barındıran Antalya'da kurulmuş tiyatrolar, dans ve oda orkestrası grupları, hayal ettikleri destekleri bulamayınca yok olup gitti. Bunun son örneği ise Antalya'nın tek sabit sahnesi ve gişesiyle tiyatro yapmaya çalışan Cafe The Theatre oldu. Eski Prestij Sineması'ndaki tiyatro, 1 yıl ayakta kalabildi.

TİYATRO İÇİN HAPİS YATTI

Salonu tiyatroya çevirmek için borçlanarak Antalya Oda Tiyatrosu'nu kuran oyuncu Ali Aytuğ, ne beklediği sponsorluk anlaşmalarını yapabildi, ne de gösterilerine seyirci bulabildi. Antalya gibi bir şehrin kaliteli sanata ihtiyacı olduğu hayali kuran Aytuğ, sonunda icra davaları nedeniyle hapis yattı. Hala icra memurları ve avukatları peşinde. Bu tiyatroyu devralan Seans Dans sahibi Halis Altay da 1 yıl önce kurduğu Seans Cafe The Theatre markasını yaşatamadı. Açılışını Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen'in yaptığı tiyatroya, aynı belediye, kayıtlarda depo olarak gözüktüğü ve yanında yakıt istasyonu olduğu gerekçesiyle ne tiyatro, ne de kafeterya ruhsatı verdi. Üstüne mülk sahiplerinin 5 bin TL zam yaparak, yıllık 40 bin TL kirayı peşin istemesi de tuz biber oldu. Tiyatroyu işletmekle sorumlu Devrim Sırmalı, sadece tadilat için 230 bin TL harcadıklarını söyledi. Ses, ışık gibi sistemlerin kurulması, hazırladıkları gösterilere ise ayrıca bir maliyet harcandığını ifade eden Sırmalı, "Aynı mekan sinema olarak kullanılırken de yanında yakıt istasyonu vardı. Şimdi bize niye ruhsat verilmediğini anlayamadım. Yangın çıkışından göstergelerine kadar tamamladık, 8 tane de yangın tüpü almıştık" diye dert yandı.

PROJE ÇOK DESTEK YOK
Gelişmiş ülkelerde özel tiyatrolar desteklenirken kendilerinin vergilerini de ödediklerini belirten Sırmalı, bir yılda ürettikleri projelere özel vya kamu kurumlarının sponsor olmadığını söyledi. Öte yandan Antalya'da 'hadi tiyatroya gidelim' anlayışı da olmadığını söyleyen Sırmalı, "Güçlü bir firma olmasaydık orayı ne açabilirdik, ne 3 ay ayakta kalabilirdik" diye konuştu. Kaliteli gösteriler hazırladıklarını hatırlatan Sırmalı, "Biz 4-5 kişilik çocuk oyunu yapıp okullara 10 TL'den sunuyoruz. Okullar tek ya da 2 kişilik başka oyunları 3 TL'ye kendi bünyelerinde izlettiklerini söyledi. Daha büyük şehirlerde bu girişimi yapsaydık, karşılığını alırdık" diye görüş bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'da özel sanat yaşamıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN