Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eğirdir'e iade-i itibar

Eğirdir Gölü'nde 3 yıldır ekipleriyle inceleme yapan Ege Üniversitesi'nden Prof. Dinçer Ayaz ve Doç. Kerim Çiçek, Eğirdir'in temiz olduğunu açıkladı

Giriş Tarihi: 1.1.2014
Kamuoyunda sürekli kirliliği gündeme getirilen Isparta'nın Eğirdir ilçesindeki Eğirdir Gölü'nün itibarını kurtaracak bir araştırma sonuçlandı. Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. Dinçer Ayaz ve Doç. Dr. Kerim Çiçek, gölde 3 yıldan beri yaptıkları araştırmanın sonuçlarının umut verici olduğunu açıkladı. Ayaz ve Çiçek, yaptıkları araştırmalar hakkında, gölden balık avlayan balıkçı kooperatiflerinin üyelerine bilgiler verdi.

EN TEMİZİ EĞİRDİR

Muğla, Burdur Gölhisar ve Eğirdir'de toplantılar yaptıklarını belirten Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ayaz, 3 yıl boyunca çalıştıklarını ve önemli izlemeler yapıldığını söyledi. Prof. Dr. Ayaz, "Eğirdir Gölü'nün en temiz ve en iyi korunan göllerden birisi olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz. Kirlilik bakımından çalıştığımız alanlarda kötü bir durum görmedim. Amacımız sürdürebilirliği sağlamak. Kaplumbağa, kertenkele, yılan gbi türlerin neslinin devamı" dedi.

BENEKLİYİ KORUYUN
Eğirdir Gölü'nde renkli benekli kaplumbağaların olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ayaz, "Bunların nesillerinin sürdürülmesi için balıkçılarımıza bilgiler veriyoruz. Ağlara giren kaplumbağalara zarar verilmemesini istiyoruz. Balıkçılarımıza çok büyük vazifeler düşüyor. Belediye, kooperatifi yöneticileri, Tarım Müdürlüğü, kaplumbağaların korunması ve yaşatılması için el birliği ile çalışmalıdır" dedi.

HALKA KONFERANS
Eğirdir Belediye Başkanı Osman Nuri Özmeral, Tarım İlçe Müdürlüğü yetkilileri, Eğirdir Merkez Su Ürünleri Kooperatifi başta olmak üzere gölden istifade eden diğer su ürünleri kooperatifi yöneticilerine, renkli benekli kaplumbağalar hakkında geniş bilgiler anlatıldı. Başkan Özmeral, konuyla ilgili vatandaşların da bilgilenmesini istedi ve Prof. Dr. Dinçer Ayaz'dan halka açık konferans vermesini talep etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eğirdir'e iade-i itibar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN