Türkiye'nin en iyi haber sitesi

VIP düğünlere tehlike çanları

Düğün cenneti Antalya otelleri, Yargıtay'ın ruhsatında düğün salonu yazmayanlara yasak koyması nedeniyle tehlikeye girdi. Alternatifi olmadan yasağın uygulanırlığı sorgulanıyor

Giriş Tarihi: 1.1.2014
İstanbul'daki düğün salonu işletmecilerinin açtığı dava, merdiven altı düğün salonlarıyla birlikte, ünlü zenginlerin düğün cenneti olmaya aday Antalya'nın otellerini de etkileyeceği endişesi yarattı. İstanbul Toplantı ve Düğün Salonu İşletmecileri Esnaf Odası'nın (İSTDO) açtığı dava sonucunda ruhsatsız düğün faaliyeti yapılamayacağına hükmeden mahkemenin kararı Yargıtay tarafından onandı. Yargıtay 11'inci Hukuk Dairesi'nin verdiği karara göre, ruhsatında 'özellik arz eden bina' ve faaliyet konusu olarak düğün salonu yazmayan yerlerde düğün yapılamayacak.

OTELLERE DE YASAK

Yasak, 5 yıldızlı otellerle birlikte tarihi köşkler, yalılar, saraylar gibi yerleri de kapsıyor. Dünyanın dört bir yanındaki süper zenginlerin görkemli düğünler yaptığı Antalya otelleri, bu karara göre düğünlere ev sahipliği yapamayacak. Kendilerine henüz böyle bir yasağın intikal etmediğini belirten TÜROFED Başkanı Osman Ayık, yasal alt yapısı olan turizm belgesini tanınamazlığın nasıl olacağını sorguladı. Otellerin konaklama, yeme içme ve eğlendirmeyi barındıran komple hizmeti sunduğunu hatırlatan Ayık, "Düğün salonu, kafe gibi yerlerin toplamını yapıyoruz. Tüm dünyada ağırlama sektörü diye geçer. Yıllardır söylüyoruz, çifte standartları kaldırmanın yegane yolu bu. Tümünü barındıran bir yasal düzenlemeye gerek var. Bir yanda Kültür ve Turizm Bakanlığı, bir yanda belediyelerin verdiği belge var. Hem konaklama için veriyor, hem düğün salonu için veriliyor. Bu işlere bütüncül yaklaşmak gerekir. Herkesi kapsamalı" diye konuştu.

KONGRELER DE Mİ YASAK

Mahkemeden karar da alınsa alternatif olmadığından bu hizmetlerin engellenemeyeceğini belirten Ayık, "Ülkenin bütününe baktığınızda her yerde bu özel binada düğün salonu bulamazsınız. Geleneklerimiz var ve törenli düğün yapmayı da seviyoruz. Bu bizim geleneğimizde var. Alternatifi yoksa, yasaklama getiremezsiniz. Bence olmaz, olmamalı da. Bu işlerin tamamıyla ilgili yasal mevzuat hazırlamak lazım" şeklinde görüş bildirdi. Otel konaklama tesisi dendiği zaman bunun komple tesis olabileceğini belirten Osman Ayık, "Toplantıları, kongre merkezlerini de mi ayıracağız yani. Otellerde toplantı yapılmasın mı diyeceğiz. Bu bakış açısıyla bakılamaz, çok büyük yanlış yaparız" diye yasağa farklı bir bakış açısı getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
VIP düğünlere tehlike çanları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN