Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni yıla yeni adaylar!

Giriş Tarihi: 1.1.2014
Antalya'da siyaset dünyası 2014'e tartışmalarla, yeni ve eski adayların harmanlandığı listelerin gölgesinde, yerel seçimin heyecanı ile girecek. Pandora'nın Kutusu bugün yine yılın ilk gününde çok tartışılacak konuları ele aldı. Kimisi mesajlar gönderdi kimisi de seçim falcılığına soyundu.

SUBAŞI'NIN MESAJI KİME?

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylığı bir ara gündeme gelen Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Hasan Subaşı, sosyal medyada sitemkar ve mesajla dolu kısa bir yazıyı kaleme aldı. Subaşı, CHP'de yaşanan iç savaşı üstü kapalı gündeme getirirken, "Partiler aday bulmakta ve aday açıklamakta zorlanıyor. Bu giderek daha büyük sorun olacak! Siyasetin şu görünen yüzünde gençleri siyasete özendirmek de pek kolay değil! Antalya'da büyük ölçüde aynı adaylarla yola çıkılıyor. Partilerin büyükşehir başkan adayları aynı.. Muratpaşa ve Konyaaltı başkanları yine büyük ihtimalle aday. Siyasetçileri hem yıpratan hem de yerine yenisini hazırlamayan bir düzen! Ak Parti, Menderes Türel'i yeni yetkileri ile güçlendirip tekrar sürdü! MHP'de ise Kemal Çelik elini çabuk tuttu, boşluğu gecikmeden doldurdu. CHP çok düşündü, tartıştı mevcut başkanlarının çok tartışılmasına neden oldu! Genel Merkez'in, parti örgütünün ve milletvekillerin farklı görüşlerde olması süreci sancılı hale getirdi! Sorunun kaynağı ise tabii ki en başta aday tespiti yöntemlerinin açık olmaması! Sonradan kamuoyu yoklaması ile aday açıklaması yapılacağı söylense de ondan da vazgeçilmek zorunda kalındı. CHP bu seçimlerde hazmedebileceği kadar parti dışından aday aldı, daha fazlası ulusalcılarla, yenilikçiler arasındaki kavgayı zamansız erkene çekebilirdi" dedi. Subaşı sanki aday gösterilmemesine hayli içerlediğini belli etmiş gibi...

DEVŞİRME ADAYLAR

CHP, Antalya'da seçmenin yüzde 41'ine sağ kökenli adaylarla ulaşacak. Muratpaşa ve Konyaaltı dışındaki tüm adaylarını açıklayan CHP, 7 ilçe belediyesinde MHP, Anavatan, Doğru Yol ve Ak Parti geçmişi bulunan isimlerle seçim yarışına girdi. Antalya'nın 2011 genel seçimlerinde toplam seçmen sayısı 1 milyon 387 bin 511'di. Söz konusu 7 ilçenin aynı seçimdeki toplam seçmen sayısı ise 575 bin 278. Dolayısıyla CHP, 30 Mart'ta Antalya seçmeninin yüzde 41'ine sağcı adaylarla seslenmiş olacak. CHP listesi içinde en tartışmalı isim Kepez Belediye Başkan adayı Erdal Öner olurken, Ak Parti izlerini taşıyan bir diğer adayı ise Demre'de Adnan Genç oldu. CHP'nin Serik adayı Muhammet Konur, siyasete Anavatan'da başladı. Anavatan'dan milletvekili adayı da olan Konur, 2009 seçimlerinde Belek Belediye Başkanı Yusuf Mecek'in karşısına Ak Parti aday adayı olarak çıktı. CHP'nin MHP'li adayları ise Kumluca ve Korkuteli ilçelerinden. Korkuteli'de MHP'den İl Genel Meclis Üyesi seçilen ve istifa ederek CHP'ye katılan Hüseyin Çil, Kumluca'da ise MHP'den aday adaylık müracaatı bulunan İsa Güzel aday gösterildi. Alanya'da ise ANAP'tan Oba Belediye Başkanı seçilen Şefik Türktaş aday gösterildi. İbradı'da ise ANAP'lı Serkan Küçükkuru aday oldu.

YILIN İLK KAHİNİ OLACAK
MHP'nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kemal Çelik, yılın son günü seçim tahmini yaparak yılın ilk 'kahini' olmaya da aday oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Akaydın'ın 2009'da, "Seçim Ak Parti ve CHP arasında gidip geliyor" propagandasını iyi kullandığını ve denenmemiş olmasının avantajıyla başkanlık koltuğuna oturduğunu söyleyen Çelik, "2009 seçimlerinde MHP, 5 ilçeli Büyükşehir Belediyesi'nde yüzde 17,5 oy aldı. 19 ilçe ve 74 beldeye yayılan değerlendirmede oylarımız yüzde 25,3'e çıktı. Son anket sonuçlarına göre MHP yüzde 33, CHP 31 ve Ak Parti yüzde 28 oya sahip. Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın yanı sıra en az 12 ilçe belediye başkanlığıyla çıkacağız. Muratpaşa ve Konyaaltı'nda sürprizlerimiz olacak" diyerek yılın ilk falını açmış oldu. Bu fal tutar mı tutmaz mı zaman gösterecek ama içtiği kahvenin markasını rakiplerine vermemesi tavsiye ediliyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni yıla yeni adaylar!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN