Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABT sahnesinde 'maaş' isyanı

ABT oyuncuları, sahnede maaşlarını alamadıklarını da dillendirerek Başkan Akaydın'a gönderme yaptı

Giriş Tarihi: 2.1.2014
Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu (ABT) oyuncularının yaklaşık 3 aydır maaş alamadıkları için yaşadıkları sıkıntıyı sahneye taşıması, seyirciler tarafından uzun süre alkışlandı. Aziz Nesin hikayelerinin tiyatroya uyarlandığı eserin tuluat yapılarak yorumlandığı gösteride, oyuncular herkese çeşitli göndermeler yapılıyor. Üst üste yapılan esprili göndermelerden en fazla güldüreni ve dikkat çekeni ise oyuncuların kendi kurumlarını eleştirebilme cesareti oldu. ABT oyuncularının maaş alamamasından doğan sıkıntının geçen yıl SABAH Akdeniz tarafından haberleştirilmesi üzerine, bir oyuncu 'ispiyoncu' olmakla suçlanıp sürgüne gönderilmişti.

YAZ HARCIRAHI YENİ YATTI

ABT oyuncuları oyunun doğaçlama yaptıkları bölümünde karşılıklı olarak şu diyaloğu seslendirdi: - Şu maaşlar yatsa da iki kafa çeksek. - Daha yazın gittiğimiz turnenin harcırahı yeni yattı. O parayla da bir yere gidilmez. Ne maaşı. - Onu da hesaba yazdırırsınız. Kaleiçi'nde meşhur olmuşsunuz siz. Benimle kafa mı buluyorsunuz? Sahnedeki bu diyalogla yarısı taşeron şirketlerde işçi gözüken tiyatro oyuncuları, kendileri ile birlikte belediyenin temizlik, park ve bahçeler, basın gibi birçok dairelerindeki taşeron işçilerinin yaklaşık 70 gündür maaş alamamasını seyircisine şikayet etmiş oldu. Sanatcılar parasızlıktan yönetmene çiçek veremedi.

PATOĞLU SÜRÜLMÜŞTÜ
Belediye Tiyatrosu oyuncularının maaş alamamalarından doğan sıkıntıları, SABAH Akdeniz manşetine taşınmıştı. Bunun üzerine topluluk, kendi içinde bu konuyu kimin sızdırdığını araştırmaya başlamıştı. Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Adem Akyürek'in baskısını üzerinde hisseden ABT Müdürü Müfit Kayacan, faturayı sürekli muhalif duruşu olan oyuncusu Bülent Patoğlu'ya kesmişti. Patoğlu, önce Aksu sonrasında da Döşemealtı Atatürk Çocuk Kültür Merkezi'ne gönderilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABT sahnesinde 'maaş' isyanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN