Botoksla migren tedavisi

Giriş Tarihi: 5.1.2014

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Nöroloji Bölümü'nden Dr. Nilgün Polat, kronik migrenin botoksla tedavisi hakkında bilgi verdi

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Nöroloji Bölümü'nden Uzm. Dr. Nilgün Polat, kronik migrenin bir ayın en az 8 gününü şidddetli baş ağrısı ile geçiren migren hastaları için kullanılan bir terim olduğunu söyledi. Polat, kronik migrenin genellikle tek taraflı, ancak bazen de iki taraflı olabilen kimi zaman bulantı ve kusmanın eşlik ettiği, ışık, ses, hareket ve kokuya duyarlı olunan bir tablo olduğunu açıkladı.

2011'DE ONAY ÇIKTI

Kronik migrene yönelik uygulanan atak tedavi ilaçları, ağrı gelmesin diye aylarca kullanılan antidepresan ve sara ilaçları, ağrı kesiciler ve akupunktur tedavilerinin yeterli sonuç vermediğini hatırlatarak, "Hastalar sürekli ve aşırı miktarda ağrı kesici kullanmanın risklerinin yanı sıra ağrı ile yaşamanın yarattığı olumsuz psikolojik durum ile baş başadır" dedi. Bilimsel veriler ve çalışmalar ışığında, botoksun, kronik migrenin koruyucu tedavisinde yeni bir umut olarak ortaya çıktığını açıklayan Uzm. Dr. Nilgün Polat, "Kronik migrende botoks uygulaması, doğru tanı ile bu konuda deneyimli Nöroloji uzmanları tarafından yapılmalıdır" diye konuştu. Kronik migren üzerine yapılan Uluslararası Bilimsel Çalışma (PREEMPT) sonucunda botoksun, FDA tarafından kronik migrene yönelik olarak koruyucu tedavi seçeneği olarak onaylandığını belirten Uzm. Dr. Nilgün Polat, "Botoks, ülkemizde Temmuz 2011 tarihinden itibaren kronik mig- ren koruyucu tedavisinde kullanılmak üzere onay almıştır" dedi.

TEDAVİDE YÜZDE 70 BAŞARI SAĞLANIYOR
Kronik migren hastalarında botoks uygulamasının hastanın başında alın, her iki şakak arkası bölgeler, boyun ve ense bölgeleri olmak üzere 31 noktaya enjeksiyon şeklinde yapıldığı bilgisini veren Uzm. Dr. Nilgün Polat, "Tedavi hastanın durumuna göre 6 ay sonra tekrarlanabilmektedir. Botoks tedavisi alan hastaların yaklaşık yüzde 70'inde ağrılarda belirgin azalma ve tamamen kaybolma şeklinde ağrı kesici alma oranında ciddi oranda azalma gözlenmiştir. Botoks tedavisi alan hastalarda, yaşam kalitesi skorlarında başlangıç seviyesine göre önemli iyileşmeler gözlenmiş, bu sonuç hastaların işlevlerinde, canlılığında, psikolojik baskıda ve genel yaşam kalitesinde önemli bir gelişme kaydedildiğini ortaya koymuştur" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Botoksla migren tedavisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN