Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Deprem master planı ihalesi silbaştan

Büyükşehir tarafından hazırlanan deprem master planı ihalesi şartnamesi yeni Bütünşehir Yasası ile iptal oldu. Tüm ili kapsayacak yeni şartname hazırlanıyor

Giriş Tarihi: 6.1.2014
Henüz bir deprem master planı bulunmayan Antalya'da şu ana kadar yapılan tüm çalışmalar da çöpe gitti. Yeni Bütünşehir Yasası ile birlikte sorumluluk alanı genişleyen Büyükşehir Belediyesi, master plan çalışması için hazırlattığı ihale şartnamesini iptal etti. Yasanın kabulünden önce hazırlanan ve sadece Antalya merkezini kapsayan ihale şartnamesini Antalya'nın tüm ilçelerini kapsayacak şekle getirmek için çalışmalarına yeniden başlayan Büyükşehir Belediyesi, 2014 yılı içerisinde şartnameyi tamamlayıp ihaleye çıkmayı hedefliyor.

KOLAY İŞ DEĞİL
Çalışmalar hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Aktekin, master planın uzun süren uğraşlar sonucunda oluşturulacağını söyledi. Yeni yasayla birlikte hazırlanmış olan şartnamenin iptal olduğunu aktaran Aktekin, "Master plan hazır değil, plan için ihale şartnamesi hazırlanmıştı. Fakat ihale hazırlıkları sırasında bütünşehir uygulaması devreye girdi. Deprem master planı hazırlamak üç günlük bir iş değil. Tek tek bütün binalar incelenecek, ayrıntılı raporlar çıkartılacak. Büyükşehir'in sorumluluk alanı merkezden bütün ile yayılınca bizim hazırlanış olduğumuz şartname iptal oldu. Şimdi bütün ile yönelik bir şartname hazırlanması gerekiyor. Onun çalışmaları başladı, pek kolay değil, oldukça kapsamlı bir iş" dedi.

FARKLI BÖLGELER

Antalya genelinin deprem riski açısında homojen bir yapıya sahip olduğunu belirten Aktekin, "Antalya homojen bir hale geldi. Merkez tek bir deprem kuşağındaydı şimdi karıştı. Örneğin Kaş'ta deprem riski daha yüksek. Birinci derece kuşak ama yaylalardaki, dağlardaki ilçelerin durumu daha farklı. İş biraz zorlaştı bu anlamda. Şartnamenin hazırlanması kolay olmayacak. Fakat bu yıl içerisinde tamamlayıp, ihalesine çıkmayı hedefliyoruz" şeklinde konuştu.

ÖNLEMLER ALINACAK

Deprem master planının hazırlanması ile birlikte Antalya'nın depreme ve olası afetlere daha hazırlıklı hale geleceğini ifade eden Genel Sekreter Mehmet Aktekin, "Master planının yapılması Antalya'nın deprem haritasını ortaya çıkaracak. Bu planla bütün riskler ortaya çıkmış olacak. Riskli bölge ve özellikle risk taşıyan binalar bu çalışma sonrasında ortaya çıkmış olacak. Buna bağlı olarak binalarda alınması gereken önlemler de tek tek ortaya çıkarılacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deprem master planı ihalesi silbaştan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN